K čemu je dobrá izolace domu?

Rekonstrukce domu je vždy spojená s vysokými náklady. Je však lepší dát přednost kvalitnímu řešení před levným. Úspory jsou sice zaznamenány později, ale jsou trvalé a významné.

Co je to izolace?

V prvé řadě by se mělo začít diskutovat o tom, co vlastně znamená, když někdo řekne, že dům dýchá. Zdálo by se, že se tím označuje výměna vzduchu uvnitř domu, tedy větrání. Lidé si proto zpravidla pod „dýcháním“ představí odvod vlhkosti. Obvykle také dodávají „dům nebude dýchat a bude se mi tam dělat plíseň“.

Jak je to s materiály?

Většina materiálů používaných při stavbě domů je pórovitá a přes ně pochopitelně dochází k mísení plynů a vodní páry. Množství páry, která takto projde ven z domu je ale poměrně malé a rozhodně se nelze spoléhat na to, že tímto způsobem udržíme při běžném provozu vlhkost v domě na přijatelné úrovni. Nadbytečné vlhkosti, oxidu uhličitého a různých škodlivin se jednoduše musíme zbavovat větráním a především kvalitní izolací domu.

Na izolaci se nešetří…

Levné řešení je často spojené s brzkými problémy, které nakonec budou stát více peněz. V první řadě je nutné si nechat vypracovat projekt izolace domu, který zajistí odborná a profesionální firma. Podstatným důvodem je přednostně nulová tepelná ztrátovost. To, že v interiérech budovy „táhne“ chlad z každého koutku způsobuje kromě nekvalitních a špatně utěsněných oken i nedostatečně izolovaná stěna, jejíž studený povrch má na svědomí proudění vzduchu.

Dostatečně izolovaný dům je chráněn před poruchami i defekty a dodatečným zateplením možná dokonce některé poruchy lze i takříkajíc léčit. Zateplený dům má i lepší akumulační vlastnosti. To znamená, že stavba může lépe využít energii dopadajících slunečních paprsků, ale zároveň si v létě, v době velkých veder, velmi dlouho uchovává příjemný chládek.

Izolace domu se dělí do čtyř skupin podle požadavku na použití:

● hydroizolace (izolace proti vlhkosti a vodě)

● izolace tepelné (snížení prostupu tepla)

● izolace zvukové (proti šíření zvuku stavební konstrukcí)

● izolace speciální (mrazírny apod.)

Odborníci radí provést kompletní zateplení domu s kvalitou tepelné izolace domu, alespoň dle doporučených norem. Ideální je dům přebudovat na nízkoenergetický nebo dokonce pasivní, je-li to možné.

Lucie Sýkorová

Foto. freshome.com

22.10.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist