K čemu je dobrá vířivka?

Poležet si v teplé vodě a nechat si tělo hýčkat hydromasáží je způsob relaxace, při kterém si odpočine opravdu každý. Už to je důvod, proč si ji pořídit domů a užívat si jejích výhod denně. Pobyt ve vířivce přináší i mnoho dalších zdravotních benefitů. Které to jsou?

usspa_jl_1557654-tisk_46967122724_o-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: USSPA

Už staří Řekové věděli, že pobyt v teplé vodě ve spojení s intenzivní masáží dokáže s tělem a psychikou opravdové zázraky. Ne náhodou pojem psychosomatika pochází z řečtiny – skrývá slova psyché – duši a soma – tělo. Vyzdvihuje důležitost harmonie těchto dvou oblastí a upozorňuje, že strádá-li duše, začne dříve či později strádat i tělo.

1. Ideální odpočinek

Ten si každý představuje jinak. Někdo se rád toulá sám přírodou, jiný se raději natáhne s knížkou a třetí si užije večer v družné společnosti přátel. A další si odpočine ve vířivce a nechá se rozmazlovat proudy vody nasměrovanými na ta správná místa.

Pobyt v ní blahodárně působí na uvolnění těla a psychiku. Podporuje také tvorbu endorfinu, takzvaného hormonu štěstí, a tím napomáhá uvolnění pocitu úzkosti a zmírňuje deprese.

Bylo také zjištěno, že tento typ relaxace významně pomáhá proti civilizačním nemocem, jako je například cukrovka. Pára, která pak z koupele stoupá, zklidňuje plíce, srdce a žaludek, čímž podporuje jejich řádné fungování. Klidný pobyt v teplé vodě s masáží vás dle studií dokáže také prokazatelně zbavit bolestí hlavy a nespavosti.

2. Formuje postavu a omlazuje pleť

A kdo by právě tohle nechtěl, zvláště když je to pravda? Díky důmyslně umístěným tryskám, které plní masážní funkci, jsou svaly v permanentní stimulaci, což je nejen posílí, ale také řádně prokrví.

Dále studie prokázaly, že horká voda ve vířivce podporuje metabolismus a pocení, čímž dochází ke značnému výdeji energie. Stačí pouhých 30 minut denně, 6 dní v týdnu a pro ty, jež nechtějí či nemohou vykonávat náročnější sportovní aktivity, je to adekvátní náhradou za cvičení.

Celkovému stavu pokožky pak pobyt ve vířivce prospívá zcela jednoznačně. Zmíněná stimulace velmi zlepšuje stav celulitidy. Prokrvení pak zvyšuje elasticitu kůže, díky čemuž pleť vypadá mladistvěji.

3. Regeneruje svaly a klouby

Máte problémy s bolestmi šíje nebo zad? Pravidelným pobytem ve vířivce tomu můžeme preventivně zamezit. Hydromasáž v teplé vodě je nedocenitelná pro uvolnění a zvýšení flexibility svalů. Ty se díky zahřátí v teplé vodě stanou ohebnější, což následně umožní větší rozsah pohybu.

Ideální je také jako regenerace po sportovní zátěži. Horká koupel totiž odplaví ze svalů kyselinu mléčnou, která se v nich při aktivitě ukládá, a zmírní tak jejich ztuhlost a bolest. Pro klouby se pak léčba hydroterapií považujte za tu nejúčinnější.

Jak vybrat vířivku?

Můžete ji umístit doma i na zahradě. Při umístění v interiéru musíte počítat s její značnou váhou, kalkulovat musíte i váhu lidí, kteří se v ní budou relaxovat. Pokud ji chcete dát do patra je statický posudek nutností, protože její váha snadno dosáhne na tisíc kilogramů a výše.

V zásadě můžete investovat do pevně stojící nebo nafukovací – mobilní, která má sice příznivější cenu a jednodušší instalaci, ale zase má kratší životnost a méně odolné materiály.

Pevné vířivky mohou být volně stojící nebo zabudované do země, které jsou opravdu velmi luxusní. Jsou finančně mnohem náročnější, ale mají mnohem delší životnost, mohou být doplněny osvětlením, ale i televizí či rádiem a mají cirkulační filtrační systém. Její cena se bude odvíjet od velikosti a použitých materiálů.

Čtěte dále

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist