Jak jsou na tom knihy v Česku? Mohlo by to být lepší

Je na tom knižní trh bídně? Až tak se aktuální stav nejspíše nazvat nedá, jak ale ukazují čísla, zůstává dostatek prostoru pro další zlepšení.

titulka-living-1100x618.jpg Zdroj: Pexels.com

Knih přibývá, ale peněz je stále míň. A to i přesto, že ceny všeho rostou. Za tisk, práci i materiál si nakladatelé připlatí. Jak se to ale podepsalo do statistik? To se dozvíte v následujících řádcích.

Stále méně lukrativní

Žebříčky knih vám to sice neukážou, ale počet vydaných knih v posledním období poklesl. A to dost markantně. Pokles o 10 procent ochudil český trh o téměř dva tisíce nových titulů v porovnání s předešlými roky. Rostoucí náklady a nižší počet prodaných kusů pak měl za následek i menší obrat. Poslední sezóna vydavatele připravila přibližně o 300 milionů. Celkový obrat se pak zastavil na osmi miliardách korun.

Plus do budoucna?

V tuto chvíli se sice neřadí mezi nejčtenější knihy, ale pomalu se derou na výsluní. Řeč je o audioknihách, které v posledním roce zaznamenaly nárůst o 12,4 procent. Jde o dobrou zprávu především do budoucna a ukázku, kam by mohl knižní trh v následujících letech směřovat. Zato elektronické tituly zatím bohužel příliš netáhnou. Náklady na jejich vydání, a tedy i jejich cena je výrazně nižší, jejich poměr je ovšem relativně nízký. Vydavatelé si jejich prodeje pochvalují především v Praze, kde tvoří až třetinu všech prodaných kusů. Ve většině regionů se však nedostanou ani přes deset procent.

Problém do budoucna?

Nižší počet vydaných knih byl způsoben hned několika faktory. Jednou z nejdůležitějších byla zřejmě situace ve světě. V posledních letech lze ale pozorovat jeden nepříjemný trend – a to klesající počet aktivních vydavatelů. Jejich celkový počet naopak roste, tu největší práci zpravidla odvede ovšem jen malé množství z nich. V letošním roce na našem trhu aktivně působilo 1880 nakladatelů, což je o 416 méně než v roce 2015.

 

3.6.2022 3:54 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist