Jiný úhel pohledu na interiérové koberce

Dostane-li se na téma podlahy, bývají poslední dobou stále více opěvovány plovoucí podlahy, korkové krytiny a další druhy podlahovin, například z přírodních materiálů. To vše na úkor starých dobrých koberců. Ale nyní je zde jejich obhajoba.

123488-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv redakce

Jsou to právě koberce, které bývají častovány kritikou pro svou náročnou údržbu anebo omezené použití s ohledem na spektrum nabízených vzorů a barev. Avšak i koberce si zaslouží, aby se jednou někdo postavil na jejich stranu, a proto si vytyčíme pár pozitivních vlastností, které tyto měkké podlahové pokrývky skýtají.

Tak například mohou pohltit čtyřikrát více prachu než hladké podlahy, což znamená, že vytvářejí daleko příznivější prostředí pro už tak těžký život alergiků. Vlákna kvalitních koberců z moderních materiálů na sebe vážou jemný prach, který obsahuje i mnoho roztočů.

Podlahy pokryté koberci šetří svalstvo a klouby dolních končetin, které dopadají – lidově řečeno – vždy do měkkého. Toto bezesporu ocení nejen batolící se děti, ale rozhodně i namožené klouby seniorů. Elastický podklad  moderními technologiemi vyráběných koberců pruží pohyb, načež chůze po povrchu koberce působí jako přirozená reflexní masáž chodidel.

Silnějším vlasem vybavené, masivní koberce mohou také hrát svou roli v odhlučnění jednotlivých interiérů, a to díky tomu, že svou pouhou přítomností v místnosti pohltí až 90 % zvuku.

Velké plus musíme také kobercům připsat co do jejich bezpečnosti, neboť v případě, že je domácnost vybavena právě kobercem, hrozí zde o 80 % nižší nebezpečí uklouznutí nebo pádu, nežli v případě hladkých podlah – nemluvě o těch s leštěnou povrchovou úpravou. O tom, že pokud už na pád dojde, je vždy příjemnější padat do měkkého koberce nežli na parkety, snad nemusíme ani hovořit.

V neposlední řadě lze kobercům připsat k dobru i jejich úsporné vlastnosti, které mohou výrazně pozitivně ovlivnit jinak běžně rozšířené riziko tepelných ztrát  – v podstatě je minimalizují na naprosto zanedbatelné procentuální hodnoty. Zvláště výhodné v tomto směru je kombinace kobercůpodlahového topení – pokud takto vybavíte vaši podlahu, nemusíte se už obávat, že se nachladí třeba vaše neustále podlahu okupující ratolesti.

Lucie Sýkorová

Foto: Freshome.com

25.3.2014 12:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist