Jídelní stůl – i na něm záleží!

Pokud zařizujete kuchyň a přemýšlíte, jaký pořídit stůl, přemýšlejte důkladně. Kolik lidí u něj bude běžně sedávat? Chcete z něj udělat dominantu místnosti? Jak často u vás bude obědvat větší návštěva? Pobíhají vám po kuchyni děti? Ač se to na první pohled nezdá, je lepší mít jasno ještě předtím než se vydáte nakupovat, a jednoduše jít přesně za tím, co chcete.

První, nad čím byste měli uvažovat, je velikost. Je rozdíl, pokud jste v domácnosti zatím jen dva, ale očekáváte v nejbližší době přírůstky, nebo jste-li zvyklí hostit přátele či rodinné příslušníky a pořádat velké večeře. V tom případě budete uvažovat jinak než jste-li sice pár, zatím však potomky rozhodně neplánujete a večeříte raději v restauracích nebo u přátel.

Snídaně na kuchyňské lince? Proč ne!

Dvěma lidem bohatě postačí protažení kuchyňské desky ke zdi nebo naopak do prostoru. Výborně působí, pokud přistavíte nenápadný poloovál z druhé strany ostrůvku. Dva strávníci se k nově vzniklému stolu pohodlně vejdou, stravovací prostor navíc nebude zbytečně zasahovat do zbytku místnosti a ponechá jej tak jiným účelům.

Velká inspirativní galerie stolů

Pokud je vás naopak v rodině více, a máte-li zároveň i dostatek prostoru, zamyslete se, jestli chcete z jídelního stolu udělat dominantu pokoje nebo chcete jen nenápadně využít roh místnosti k ryze praktickému účelu, tedy zkrátka jen ke stolování.

Dominanta místnosti

Pokud máte prostor, byl by hřích jej plně nevyužít. I jídelní stůl totiž může být tím, co přitáhne hostovu pozornost, takže se nerozpakujte a vydejte se do designových obchodů. Nejenže tam najdete stoly, které jen tak někdo nemá, ale zároveň vás nábytek mnohdy překvapí i svojí praktičností.

Nechcete-li do stolu investovat tolik peněz, nebo nemáte-li na něj jednoduše prostor, nemusíte zoufat. I k menším stolům se pohodlně vejdou čtyři lidé. Navíc nepotřebujete ani tolik místa, klasický stůl se bez problémů vejde do každé kuchyně, stačí, když jej jednou stranou přisunete ke zdi.

Pozor na děti

Máte-li v rodině děti, nezapomínejte ani na ně. Nestačí jen měli pořídit stoličku, ze které by na stůl pohodlně dosáhli. Ošidné jsou ostré rohy stolů, které bývají většinou ve výšce hlavy dítěte, proto se poohlédněte po kulatějším provedení. Nemusí se jednat přímo o kruhový stůl, výrobci s dětmi počítají a na trhu je velké množství stolů se zakulacenými rohy.

Nezapomeňte na židle

Pokud už se rozhodnete pro stůl jakýchkoliv rozměrů a tvarů, nezapomeňte, že k němu neodmyslitelně patří i židle. Ty byste proto měli kupovat společně se stolem nebo na ně při koupi stolu alespoň vzpomenout. Nemělo by se vám tak stát, že nebudete schopni sehnat židle takové barvy nebo materiálu, který se bude k vašemu stolu hodit.

Další inspirace pro kuchyň a jídelnu.
Martina Tlachová
Foto: Green culture, trendir.com, Pure Contemporary, Eco Friendly Home Furniture

23.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist