Jídelna není přežitek

V mnoha domácnostech jídelní stůl chybí a v dalších není využíván. Každý jí v jinou dobu, často za chůze nebo u počítače. Jenže starý rituál společného jídla je pro rodinný život velmi důležitý. Jak vytvořit vhodné podmínky pro společné stolování?

6chaplins-furniture_gubi-beetle-dining-chair-at-chaplins-1100x618.jpg Celá galerie 1520 Zdroj: Chaplins Furniture

Bar jen pro malou svačinku

Mnohé rodiny dnes zcela upozaďují důležitost jídelen. Dříve byla nezbytnou součástí každého domova část vyhrazená pro stolování a velké jídelní stoly byly místem společného setkávání.

Dnes jsou často nahrazeny barovými pulty s židlemi. I když barová řešení mohou být velmi efektivní zejména v moderních bytech a rovněž jsou vhodné do menších bytů, kde ke stolování nezbývá jiný prostor, přesto nedokážou tradiční jídelní stoly nahradit. Ty, na rozdíl od baru, nabízejí větší komfort – prostor, a zásadní rozdíl pak spočívá v tom, že sezení kolem stolu umožňuje neverbální komunikaci. Přímý oční kontakt, který funguje u stolu, se u baru, kde všichni sedí vedle sebe, pochopitelně vytrácí.

Spočítejte členy rodiny

Prvním faktorem, který byste měli zvážit, rozhodnete-li se pro nákup nového jídelního setu, je jeho velikost. Ta by se samozřejmě měla odvíjet od dispozičních možností domu či bytu. Ideální variantou je vytvoření samostatného, klidného prostoru. Na druhou stranu by měla být jídelna dobře dostupná, v blízkosti kuchyně, aby umožňovala pohodlné servírování.

Dostatečná velikost jídelny je důležitá i z hlediska počtu židlí. Jejich počet by měl vždy odpovídat minimálně počtu členů žijících v domácnosti a měl by být sudý. Pouze v případě, že si pořídíte kulatý stůl, je vhodnější dodržet lichý počet.

Vybíráme jídlelní stůl

Stůl tvoří středobod jídelní sestavy. Je tedy důležité vybrat ho správně, a to hlavně jeho velikost a tvar. Musíte počítat s tím, že kulatý nebo oválný jídelní stůl zabere více místa než čtvercový nebo obdélníkový. A bohužel nedá se umístit ke stěně.

Máte-li méně prostoru, sáhněte po hranatém stole buď čtvercového, nebo obdélníkového půdorysu. Z jedné strany ho můžete postavit ke stěně nebo dokonce do rohu. Sice se vám kolem nevejde tolik židlí, ale v případě potřeby můžete mít v zásobě skládací židle a stůl odsunout do prostoru.

Když nemáte dost místa

Chcete stolovat v příjemném prostředí, mít krásně a stylově zařízenou jídelnu, a to i když nemáte tolik prostoru pro celý jídelní set? Nezbývá vám tedy nic jiného než vysněnou jídelnu zredukovat pouze na malý jídelní kout, který se musí vejít často do kuchyně nebo se stát součástí obývacího pokoje.

Stylový jídelní kout, který bude odpovídat vašim estetickým nárokům a současně také bude v souladu s aktuálními trendy, bude praktický a nezabere příliš místa, můžete vyřešit pořízením jednotného setu, který je stylově sladěný a židle se stolem jsou uzpůsobeny tak, aby zabíraly co nejméně místa, především při zasunutých jídelních židlích.

Na druhou stranu pokud si koupíte židle a stůl zvlášť, máte patrně větší možnost volby. Je ovšem třeba dávat větší pozor, aby se jídelní zařízení hodilo k sobě navzájem a samozřejmě také ke zbytku okolního vybavení, jako jsou kuchyňská linka nebo obývací stěna, pokud máte jídelnu jako součást obýváku.

 

28.5.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist