Ještě než začne vánoční třeštění

Upřímně řečeno, neumím si představit, že každoročně vyhodím pořízenou vánoční výzdobu a koupím úplně novou, která je právě určená jako trendy. Jisté ale je, že křehké věci se snadno rozbijí, ožehnou nebo prostě někam založí a že doplňovat potřebujeme. Čím letos?

01_by_modern_nature_ps_05-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Frankfurte Messe

Na začátku stojí dobrá zpráva. Stále je v oblibě klasika a dokonce je moderní. Zlatá, červená, bílá, k tomu zelené jehličí, tím se nedá nic zkazit. Tyhle tradiční barvy symbolizují všechno, co si lidé na Štědrý večer přáli: Zelené větvičky nesou štěstí, zdraví a život, červená barva chrání dům a jeho obyvatele, zlatá je symbolem hojnosti, zaručuje dostatek peněz.

Novinky mohou být staré

Trendy, které se prezentovaly už v první části tohoto roku ve Frankfurtu nad Mohanem, jsou vícedílné. Je to pochopitelné, v žádném oboru nebývají úplně jednoznačné, mají několik skupin a dávají tak možnost výběru. Tou jednou je jedno velké retro, které se na nás tlačí z textilu, nábytku, svítidel, prostě se prolíná do současného životního stylu a kdo ví, jak dlouho setrvá.

Ve světě Vánoc to znamená především ozdoby, které má možná vaše maminka schované jako památku na svoje dětství a vy je proto znáte. Jsou to stříbřití foukaní ptáčci s ocáskem z nastříhaných bílých vláken na klipsně, kterou se přichytí na větvičku stromku. Jsou to další skleněné foukané ozdoby ve tvaru postříbřených ořechů a šišek různých velikostí.

Samozřejmě stálice kouličky, které mohou mít výzdobu či přívěsky podle starých předloh. Je nutno dodat, že ale vedou ty jednoduché průhledné, které se ve větším množství aranžují na mísu, a mezi ně se zamíchá nějaká ta zlatá či červená. A hodně se letos nabízejí (podobně jako už v loňském roce) tradiční dřevěné ozdobičky.

Příroda vítána

Můžete si pod tím představit klasiku, jako je jehličí, kůra, vše naaranžováno u svící či na míse s ořechy a ovocem. Nově vtrhla do ozdob různá autentická ptačí pírka, někdy doslova, protože se vkládají do těch čirých koulí. Máte-li ozdobu s pavím pérem nebo rovnou figurku páva, jste na vrcholu trendů.

A také se zvířátky, pro něž se tentokrát hledala inspirace nikoliv na venkovském dvorku, ale rovnou v zoo a světě divé zvěře. Na vašem stromku tedy může zářit foukaná figurka lva, tygra, žirafy apod., musí být ovšem velmi realisticky dobarvena.

Sci-fi má také slovo

Kosmonauti, rakety, různé stroje a vesmírná plavidla okoukaná nejspíš z hvězdných válek – i tak mohou vypadat Vánoce. Patří k nim výrazné anilínové barvy a metalický lesk. Trendy zahrnují futuristické až bizarní tvary i tradici, retro i modernu, najdete všechno. Také tradiční řemeslo, okázalou zlatou, luxus, nápadné květy. Nakonec ale, když se díváte na aranžmá, převáží uměřenost, něha, zlatý lesk, bílá a příroda – a k tomu se po špetkách přidá něco neobvyklého. Tak si to pěkně užijte.

A podívejte se teď inspirativně, než vyrazíte do obchodu, jak a co se vystavovalo na frankfurtském veletrhu Christmas World.

Text: Vladimíra Storchová

24.11.2016 9:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist