Ještě jsme si nezvykli

Domácnosti, kde byste našli na toaletě kromě klasického klozetu i urinál, byste určitě spočítali na prstech jediné ruky. Přitom zvláště v bytech, kde je početné mužské zastoupení, patří k nejpraktičtějšímu vybavení.

116205-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Nejenže urinál zvyšuje hygienu, tiší domácí spory týkající se toho, kdo kdy a proč nezvedl či nesundal sedátko klozetu, ale i šetří vodu. A to je podstatné. Na jedno spláchnutí spotřebuje kolem litru vody, což je třetina toho, co takzvané malé spláchnutí u moderního klozetu a devítina množství u starších záchodů.

Jak se splachuje?

Nejjednodušší a nejlevnější je splachovat mechanicky. Kdo má v domě nebo bytě dostatečný tlak vody, může si nechat nainstalovat pružinovou armaturu, například od firmy Schell, která se nastaví tak, aby se na okamžik otevřela a spláchla. Takové řešení trochu vypadá jako na veřejných záchodcích a v domácnosti asi nenadchne. Proto je možná optimální řešit splachování pomocí montáže do takzvané předstěnové instalace. To je systém, který umožní zavěsit do zdi nejen klozet, ale i další keramiku. Přitom systém sám je celý zabudovaný do zdi, je vidět jen splachovací tlačítko. Výhoda podobného systému spočívá v tom, že nejste závislí na výběru značky sanitární keramiky, systém je univerzální a kompatibilní s nejběžnějšími výrobci.

Velká inspirativní fotogalerie toalet

Jiné druhy ovládání

Je také možné zvolit pokročilejší ovládání, například elektronické. Podobné nabízí například Sanit Eisenberg v podobě infračerveného ovládání, které navíc umí předspláchnout i po pěti minutách po posledním použití či každých 12 hodin i mezi jednotlivými spláchnutími pro udržení stálé hygieny. Pro malé domácnosti se ale nejvíce hodí pisoáry s chemickým senzorem. Infračidlo pak zbytečně nereaguje na pohyb osob, které se náhodou „projdou kolem“, ale jen v případě, kdy je potřeba dokonána. Zajímavý může být pro domácí uživatele také jeden z posledních modelů od výrobce Keramag, urinál Centaurus, který se používá buď úplně bez splachování (má speciální bezzápachovou uzávěru), anebo v kombinaci se splachováním pomocí tlačítka nebo infrasenzoru. Podobné systémy jsou ale dosti drahé, zatímco klasický model s mechanickým ovládáním koupíte za tři tisíce, plně elektronické nebo designové modely stojí kolem dvaceti tisíc korun. Ať už kupujete kterýkoliv z modelů, pro domácí použití (zvláště do menších koupelen) volte vždy provedení s poklopen. Nejen kvůli hygieně, ale i proto, že ne každého baví se při každé návštěvě koupelny „kochat“ pohledem do mísy.

Radek Starý

Foto: Keramag, Ideal Standard, Laufen a archiv

25.5.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist