Jen světlo vytvoří doma tu správnou atmosféru

Aktuální trendy v interiérovém designu se vrací k poctivé řemeslné práci, využívají spojení moderních technologií s autentickými předměty staršího data, které dostávají nový kabát a mnohdy i novou funkci. A stále důležitější je správné osvětlení interiérů, které dokáže měnit jeho náladu a atmosféru.

Světlo je neuchopitelné, a snad i proto stále často podceňované, ale přesto je klíčovým prvkem interiéru. Vhodně zvolené dokáže přivést k dokonalosti i nevýrazný obývací pokoj, koupelnu či kuchyň.

I proto kladou návrháři stále více důraz na výběr a rozmístění osvětlení. Do popředí se dostávají moderní zdroje LED a oLED, které s sebou přinášejí řadu výhod jako energeticky úspornější provoz, dlouhou životnost, vysoký stupeň svítivosti. „Tyto moderní typy osvětlení lze používat jako hlavní zdroje, tak i jako efektové. Například kombinací LED pásků můžeme podsvítit lišty nábytku nebo pomocí fólie Barissol rozsvítit celou plochu stropu. Nové světelné systémy nám umožňují také regulovat intenzitu osvětlení, světlo stmívat či měnit jeho barvu, a tím měnit celkovou náladu místnosti,“ představuje aktuální trendy v osvětlení Ondřej Karpianus, interiérový designér společnosti EXX, která se zaměřuje na návrhy a realizace interiérů.

Vede syrovost a autentičnost

Při výběru osvětlení místnosti se snažte, abyste je v místnosti ladili do jednoho designu. K vintage nábytku proto nekupujte lampy v industriálním stylu. Různorodé provedení doplňků prostor rozbije a působí neuceleně, chaoticky a tedy i neútulně. Tlumené osvětlení volte v prostorech, ve kterých si chcete odpočinout.

Vlastnoručně připravené kousky jsou tento rok „in“ i ve světě osvětlení. Pokud holdujete řemeslné výrobě, ideální volbou jsou svítidla z recyklovatelných materiálů. Můžete například použít zachovalou lampu po starých rodičích, kterou potáhnete moderní textilií ve svěžích barvách, doplníte úsporným LED zdrojem a originální kousek je na světě.

Snad největší popularitu ve světě osvětlení dnes zažívá takzvaný „průmyslový styl“, který pracuje s jednoduchostí a surovou krásou kovu, skla a dalších přírodních materiálů. Tyto prvky oceníte v skromně zařízeném bytě s čistými liniemi. Na bodová světla zapomeňte, své si už odžily. Aktuálně na trhu dominují stínidla v nadrozměrných velikostech, která jsou středobodem pozornosti. Dokonale doplňují velkou halu, ale když je zavěsíte nad jídelní stůl, dokážou podtrhnout i kouzlo kuchyně či jídelny.

Tipy designéra, jak obměnit interiér podle aktuálních trendů:

Hrajte si se světlem – Zvažte, zda jste spokojeni se stávajícím osvětlením místností. Vždy je lepší použít více zdrojů a kombinovat je navzájem. Zkuste doplnit hlavní zdroj světla doplňkovými a efektovými svítidly. Velice efektivní jsou LED pásky, které dokážou měnit intenzitu světla a dají se zakomponovat do stavebních či nábytkových částí interiéru.

Světlo nebo stín? – Se světlem také souvisí kvalita stínění, není nutné se omezit jen na klasickou záclonu a závěs. Moderní stínící systémy umožňují jednoduché ovládání a tím v průběhu dne měnit intenzitu prostupujícího slunečního světla.

Retro styl – Doplňte váš interiér několika prvky v duchu aktuálního retro stylu či průmyslového designu. Stolek jako po babičce či staré tovární hodiny jsou těmi pravými doplňky. Pokud si netroufáte na renovaci starého nábytku sami, můžete si vybrat z nabídky specializovaných obchodů.

LED je světlo budoucnosti

Pokud uvažujete o tom, jak byste mohli nápaditě a vkusně zesvětlit schody, chodby anebo podsvítit kuchyňskou linku, sáhněte po LED páscích. „V rámci bezpečné domácnosti jsou LED pásky stále oblíbenějším doplňkem a lidé je využívají na osvětlení schodů či schodišť. Takovéto osvětlení působí příjemně zejména v noci, protože není potřebné rozsvěcovat stropní světla,“ vysvětluje Zdenko Svoboda z Hornbachu.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Hornbach, HALLA – red dot, Claro, Solight Holding

12.10.2016 3:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist