Domů > Dům > Moderní domy > Jednoduše pojatý dům se vymyká tuctovitosti okolního Šmoulova
Jednoduše pojatý dům se vymyká tuctovitosti okolního Šmoulova
Najít ve venkovské zástavbě zajímavě pojatý architektonický projekt, se rovná zázraku. Co naplat, cena vítězí nad kvalitou a katalogy nad architekty. Naštěstí vám můžeme představit jednu výjimku potvrzující pravidlo.
Dům na rohové parcele v Litvínovicích navrhl Ing. arch. Jiří Weinzettl z Ateliéru 111 architekti. Že se investice do odborníka vyplatila, potvrzuje nejen povedená realizace, ale také fakt, že majitelé domu, díky originálnímu nápadu postavit dům okraji parcely, vytěžili na pozemku o rozloze 813 m2 maximálně velkou zelenou plochu.
K tomuto řešení vybízela orientace rohové parcely vůči světovým stranám: Jedná se o mírně svažitý pozemek směrem k jihu, který lze zpřístupnit i z ulice ze strany severní.
„Kontrast mezi velikostí parcely a poměrně velkorysým stavebním programem nás vede k logickému – v obdobných čtvrtích však ne zcela běžnému umístění domu: Využíváme krajních možností legislativou stanovených minimálních odstupů a objekt usazujeme pouhé dva metry od hranic veřejného prostoru. Z těchto dvou stran však nenavrhujeme oplocení. Domníváme se, že tak úzký pruh mezi plotem a domem nepřináší tolik pozitiv, jako rozšíření veřejného prostoru až k samotné zdi domu. Ulice tak získává plochu navíc – místo pro lokální zeleň, pro lavičku, pro hry dětí, pěknou dlažbu, pro rychlé zaparkování vozidla mimo těleso komunikace,“ vysvětluje architekt.
Dům písmene T
Půdorysně se dům nejvíce podobá písmenu „T“ vepsanému do nepravoúhlého čtyřúhelníku s jedním zaobleným rohem. Kratší z jeho dvou ramen zabírá garáž, dílna, technické zázemí a vstup se šatnou, umývárnou a toaletou.
Projít ze zádveří do samotného nitra domu znamená protáhnout se pomyslným „uchem jehly“ a následně sejít po pěti schodech do rozevírajícího se hlavního obytného prostoru, jehož výška dosahuje ve hřebeni pultového stropu přes čtyři metry.
Kuchyň, jídelnu a obývák od sebe oddělují jen vložené nábytkové prvky. Požadavek maximální vzdušnosti a nestísněnosti umocňují i velká bezrámová okna spojující skrze krytou venkovní lodžii interiér se zahradou.
Atrium pro vyvolené
Přes společnou centrální šatnu lze vstoupit do dvou dětských pokojů (orientovaných také na jih), koupelny, pracovny a ložnice.
Poslední dvě jmenované místnosti se v celé své šíři otevírají francouzskými okny do venkovního atria – jakéhosi mikrosvěta, který od veřejného prostoru ulice odděluje jen 2,5 metru vysoká zeď. Ta nabízí 100% soukromí a předurčuje prostor například k instalaci houpací sítě, venkovní vany či sprchy. Slunce odrážející se o její zaoblený roh propůjčuje atriu příjemnou atmosféru už od samého brzkého rána.
V interiéru byl požitý na míru vyrobený nábytek převážně z přírodních materiálů. Umírněná barevnost interiéru koresponduje s určitou střízlivostí exteriéru, kterou reprezentují střešní plášť bez přesahu, omítka bez soklu a okna bez rámu.
Jistá forma askeze je v tomto případě odpovědí na v okolí všudypřítomnou přesycenost.
- Architekt Ing. arch. Jiří Weinzettl, Ateliér 111 architekti
- Projekt 2014
- Realizace 2016–2018
- Rozloha zastavěná plocha 262 m2, užitná plocha 2182
- inženýr projektu Ing. Michal Hamada
- JANOŠÍK OKNA-DVEŘE s.r.o. – okna, vstupní dveře
- TON a.s. – jídelní stůl a židle
- Němec s.r.o. – povrchy – stěrky
- Beneš nábytek s.r.o. – výroba kuchyně a atypického nábytku
- Claro – světla