Jednoduchý nábytek z bedýnek a palet. S naším návodem ho zvládnete

Nábytek z palet nebo bedýnek na ovoce má své neopakovatelné kouzlo. Je neskutečně variabilní, jednoduchý a zvládne ho vyrobit každý průměrný kutil(ka). Postele, pohovky, stolky do bytu či na zahradu – s našimi návody a inspiracemi si zařídíte, co budete chtít.

6386900_nabytek-z-palet-nejen-do-obyvaku-2-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Hornbach

Při výrobě paletového nábytku můžete jít jednodušší a pracnější cestou a použít již použité palety, které zbavíte nečistot a obrousíte. Jen pozor, odkud palety pocházejí a zda nesloužily k přepravě nebezpečných chemikálií či průmyslových výrobků, které mohly palety kontaminovat nebezpečnými látkami, jež z nich jen těžko odstraníte. Jednodušší cestou je nakoupit palety přímo určené na výrobu nábytku, které jsou již obroušené. Nabízí je hobby markety nebo všeobsažný internet, jen vás vyjdou o pár set korun dráž. To samé platí i pro dřevěné bedýnky.

Vyrobit z nich lze ale prakticky cokoliv za velmi příznivou cenu – komody a úložné regály, praktický televizní stolek nebo psací stůl. Mezi náročnější, ale o to povedenější kusy, patří například postel s nebesy nebo pohovka z palet. Nábytek se také hodí na zahradu jako venkovní posezení.

Největší přidanou hodnotou je ale to, že si nábytek vyrobíte sami podle vlastních představ. Uvidíte, že k takovému nábytku získáte jiný vztah než tomu z Ikea.

Křeslo z palet

Připravte si tři palety. Položte dvě palety na sebe a přišroubujte je. Třetí paletu použijte na opěradlo. Postavte paletu na delší stranu a na několika místech ji pořádně přišroubujte. Opěradlo musí být stabilní a vydržet zátěž. Výrobu sezení můžete podle fantazie upravovat – prodloužit nebo zvýšit. Výhodou palet je, že si můžete nábytek na zkoušku poskládat, a až si bude jisti finální podobou, tak ho sešroubovat.

Pohovka z palet

Postupujte jako při výrobě křesla, pouze na sebe napojujete další a další „křesla“ podle toho, jak chcete mít pohovku velkou.

Nezapomeňte na pohodlné polstrování, které seženete buď hotové, nebo si je můžete ušít sami a vyplnit drceným nebo metrovým molitanem.

Stolek s kolečky nebo bez

Vezměte si paletu a na spodní stranu do rohů přišroubujte čtyři stabilní kolečka. Paletu s již připevněnými kolečky pak přiložte na druhou paletu a dobře je k sobě přišroubujte. Pokud nechcete, aby stůl byl pojízdný, můžete místo koleček použít další paletu jako boční stěny a zároveň nohy stolu nebo dát dvě palety na sebe.

Zahradní pohovka

Na sedací díl je použita paleta, jako boční opěradla se použijí dvě menší dřevěné desky a nohy pohovky jsou z hranolů. Celou konstrukci ze spodu a zezadu stabilizují dřevěná prkna. Jednotlivé části se k sobě šroubují.

Na pohovku si pořiďte kvalitní polstrování pro paletové sezení, které se prodává v kombinaci sedáku a zádové opěrky. Anebo si ušijte vlastní povlaky z voděodolné polyesterové textilie, která se vyplní drceným molitanem.

Odkládací stolek s úložným prostorem

Stabilní, robustní a vždy v originální formě – takový může být odkládací stolek s úložným prostorem. Pomůže s uschováním věcí a přišroubovaná kolečka usnadní manipulaci stolku. O rozměrech a barvě rozhodujete sami.

Dvě dřevěné bedny přišroubujte k sobě spodní stranou, vznikne vám tak dostatečná odkládací plocha a pod ní úložný prostor.

Nezapomeňte na povrchovou úpravu

Každý kus byste měli ošetřit, aby se lépe udržoval a odolával venkovnímu či interiérovému klimatu. Pro přírodní vzhled použijte buď oleje na dřevo a tuto aplikaci budete pravidelně jednou či 2x za sezonu opakovat. Trvanlivější a na údržbu praktičtější jsou bezbarvé laky. Přirozeného vzhledu docílíte matnými laky.

Pochopitelně si ale můžete natřít nábytek jakýmkoliv barevným odstínem. V tomto případě nezapomeňte na základovou barvu. Další vrstvou by mělo být několik vrstev barvy na dřevo v požadovaném odstínu. Finální úpravu provedete bezbarvým lakem pro zabránění poškození a poškrábání.

26.2.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist