Jednoduchý dům vyniká nadčasovostí a praktičností

V kopci nad Trutnovem vyrostla rozmanitá čtvrť rodinných domů. Mezi nimi najdete i jednoduchý venkovský dům štíhlého tvaru se sedlovou střechou a velkými okny. Stejnou jednoduchou účelnost najdete i v interiéru.

schuco_rd-cerveny-kopec_foto-www.petrkostal.cz_8-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Petr Košťál

Autory domu jsou Martina a Michal Rosovi, http://www.rosa-architekt.cz, kteří navrhli také několik dalších domů v okolí. Na přání rodiny zachovali volnou západní část pozemku, kde by v budoucnu mohl vzniknout bazén. Největším úkolem ale bylo najít vhodné usazení domu na úzké a velmi svažité parcele. Vznikl tak podlouhlý dům zasazený částečně do svahu, jehož základní kvádrovou hmotu doplňuje v příčném směru pouze výrazná terasa.

Dům s půdorysem 6,2 x 22,2 m dostal sedlovou střechu, aby vyhověl místnímu regulačnímu plánu. Severní stranou stojí na uliční čáře, kde je situován vstup do domu a garáž.

Ze západní strany k ní přiléhá tubus schodiště, který ve své jižní části přechází do zastřešení terasy. Fasády sjednocuje bílá omítka, jejíž čisté nečleněné plochy prolamují pouze okna v jednoduché kompozici. Jediný barevný akcent tvoří šedé odstíny hliníkových okenních rámů, střešní krytiny a kovového zábradlí terasy.

Dispozice domu zosobňuje praktičnost a pohodlí

Na domovní vstup navazuje komora na sportovní vybavení, technická místnost a také šatna. Do obytného prostoru o podlaží níže se sestupuje po přímém schodišti, které ve své dolní části nabízí průhled do zahrady.

Obývací pokoj, jídelnu a kuchyň navrhli architekti jako jeden společný obytný prostor, jednotlivé zóny jsou zde však jasně definovány. Na ostrovní kuchyňskou linku navazuje spíž. Další úložné prostory tvoří vysoké skříně a volně stojící americká lednice, obojí vestavěné do niky.

Na kuchyň navazuje prádelna, v níž ústí praktický shoz na prádlo z horní koupelny. V tomto podlaží nalezneme rovněž pokoj pro hosty s koupelnou a samostatnou toaletou.

Díky velkým proskleným plochám se obytný prostor opticky rozšiřuje o navazující terasu se zahradou. A během teplých dní nejen opticky. Velké prosklené plochy s minimálním členěním poskytují obyvatelům domu relaxační výhledy do okolní krajiny a zajišťují dokonalé propojení interiéru s exteriérem. Vysoce tepelně izolovaný systém posuvných dveří se zdvihem Schüco ASS 70.HI přesvědčuje i excelentní zvukovou izolací a zajišťuje tichý a snadno ovladatelný přístup na terasu.

Klidová zóna v podkroví

Na úrovni vstupního podlaží se nachází ložnice rodičů, dětský pokoj, šatna a koupelna. Autoři při návrhu dispozice uvažovali i o možném budoucím rozdělení dětského pokoje na dva samostatné pokoje.

Obytnou plochu tohoto podlaží doplňuje ještě terasa přístupná ze šatny a dětského pokoje. Současně tak tvoří zastřešení terasy osazené na terénu a navazující na obývací pokoj.

Vytápění domu zajišťuje plynový kondenzační kotel a termické panely. Optimální klima vnitřních prostor podporuje řízené větrání s rekuperací tepla.

Použité okenní a dveřní systémy:

  • Okenní systémy Schüco AWS 75.SI
  • Vysoce tepelně izolovaný systém posuvných dveří se zdvihem Schüco ASS 70.HI
  • Vstupní dveře Schüco ADS 75 HD.HI
  • Dodavatel okenních systémů: PFT spol. s r. o. Jičín, pobočka Vrchlabí

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist