Jednoduchost, čistota, elegance – to je nová podoba pražského bytu

Minimalismus – jedněmi vyzdvihovaný, druhými zatracovaný, má nesporné výhody. Nabízí očištění od zbytečností, nadbytku a návratu k podstatě, ale rozhodně není pro každého. Dvoupokojový byt ve starém činžáku byl zařízený v minimalistickém duchu tak, aby vynikly původní prvky, může být i vaší inspirací.

byt-pro-minimalisty_schwestern-8-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: archiv Studio Schwestern

Pro designérky Studia Schwestern – MgA. Ivetu Čermákovou a Ing. arch. Moniku Cihlářovou je takové zadání ideální. Jejich puristické interiéry pracují s historickými i moderními prvky v dokonalém souznění.

„Proces návrhu bytu 2+1 o velikosti 75 m ² byl nezvyklý svým vývojem. Nejprve se řešily jednotlivé nábytkové prvky – úložné prostory do ložnice a dětského pokoje a kuchyňskou linku. Postupně došlo k celkovému řešení vstupní haly, koupelny, dětského pokoje i obývacích prostor a na závěr byly podle našeho návrhu vyrobeny i originální závěsné lampy do ložnice,“ popisují vznik minimalistického interiéru designérky.

Pochvalují si i přístup majitelky bytu, jejíž vstřícnost a komunikace dospěly ke zdárnému dokončení projektu. Tato ideální klientka byla otevřená experimentům a zároveň i svými intervencemi dokázala udržet navrženou stylovou linii. Pro všechny zúčastněné bylo důležité zachování materiálové střídmosti. Ráz bytu udává březová překližka v kombinaci s bílými plochami stříkané MDF desky a černými kovovými prvky.

Vstupní hala – brána do minimalistického světa

Hala je řešena velmi puristicky a nechává vyniknout jedinečnost původního půdorysného řešení bytu. Vstupní chodba s výrazným obloukovým oknem, které propouští světlo ze společného schodiště obytného domu, ústí v centrální prostor bytu, jenž je rozcestníkem do jednotlivých pokojů a na malý balkón s výhledem do dvoru blokové zástavby.

Výrazný dekor vytváří jen hexagonová dlažba a jediným nábytkem je zde botník tvarově kopírující zalomení centrálního prostoru, dřevěné háčky na kabáty a zrcadlo.

Mini koupelna v maximálním využití

Prostor pro koupelnu rozhodně nelze označit jako ideální. Velmi málo místa bez oken a komplikovaný půdorys musely pojmout kromě umyvadla a sprchového koutu i pračku se sušičkou a úložný prostor na čistící potřeby.

Obklad i dlažba byly zvoleny ve světlých odstínech a horní dveře nábytkové skříňové sestavy jsou zrcadlové, aby opticky zvětšovaly prostor. Podařilo se tak vyšetřit dostatečný prostor pro pohodlné užívání malé koupelny.

Ložnici vládne obří skříň

Ložnice orientovaná na východ je vybavena vestavěnou skříní, která se táhne po celé délce a výšce stěny a ukrývá dostatečný úložný prostor pro rodiče.

Pravidelný rastr uzavřených skříní je přerušen středovou, částečně uzavřenou, policovou knihovnou. Nejedná se jen o estetický prvek, ale vychází z limitů místnosti. Prostor mezi skříní a postelí nebyl dostačující pro otevírání dveří a průchod. Policová knihovna s posuvnými dveřmi byla tedy výsledkem ergonomického uvažování.

Vrchní police jsou přístupné díky kovovému žebříku, který zároveň může sloužit jako odkládací “sluha” na oblečení.

Jednoduchá postel má dva velké úložné boxy a ve stejném stylu i noční stolky, které lze jednoduše vysunout a zasunout a opět držet elementárnost tohoto nábytkového prvku.

Jídelna, kuchyně a obývák v jednom

Další dveře z chodby vedou do nejdůležitější místnosti orientované taktéž na východ. Kuchyňský kout, jídelna a obývací pokoj v jednom jsou propojeny ve vzdušný prosvětlený prostor, kde se rodina schází, pracuje, vaří a tráví zde nejvíce času.

Rohová bílá kuchyň je opět velmi puristická, ale nanejvýš funkční a nabízí nejen dostatek úložného prostoru, ale i pohodlnou pracovní plochu. Skromně nechává v prostoru vyniknout důležitějším atributům jako je například zrepasovaný jídelní stůl nebo odpočinkový kout se sedačkou, retro křeslem a konferenčním stolkem. Zároveň je zde opět výrazným prvkem samotná podlaha a sice původní jasanové parkety.

Dětský pokoj dává prostor tvůrčímu duchu

I dětský pokoj pro předškoláka je navržen na míru a nábytek z překližky pouze minimalistickým dekorováním odlišen oproti ostatnímu nábytku v bytě. Například čela postele jsou perforovány rastrem puntíků a nad postelí se nachází police na knihy, které jsou uchyceny gumičkou vytvářející “klikyhák”.

Majitelka si přála zachovat i zde střídmost a nechat tak volné pole působnosti pro kreativitu dítěte. Čisté stěny jsou postupně zaplňovány dětskými kresbami a stejně tak hračky dodávají pokoji proměňující se barevnost.

Jasanové parkety byly nově položeny i do dětského pokoje orientovaného západ, aby společně s vestavěnou skříňovou stěnou vizuálně držely kompaktnost bytu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist