Jednoduchá dřevostavba ctí magii místa

Na kouzelném místě v blízkosti březového hájku vyrostla moderní přízemní dřevostavba, jíž charakterizují mohutné opěrné sloupy střešního přesahu vyrobené z douglasky, která rostla na pozemku a dala domu jméno: Dům se sloupy z douglasky.

10_mdr_verejnost_dum-se-sloupy-z-douglasky_5-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Dřevostavby Biskup

Tím ale magické uspořádání domu nekončí. Ohniště, původně umístěné na zahradě, se nacházelo na místě, kde je v současnosti umístěn obývací pokoj s kuchyní. Jako by bylo předem určené srdce domu a architektka Irena Truhlářová z ARCHCON atelier místu naslouchala a respektovala ho. Stejně jako využila dřevo douglasky ve stavbě domu tak, že pouze očistila kmen od kůry a v původní podobě ho nechává dál vyprávět svůj příběh.

Kouzlo jednoduchosti

Samotný dům je koncipován velmi jednoduše. Přízemní stavba s půdorysem ve tvaru L je zastřešená pultovou střechou s přesahy, které z části kryjí venkovní terasu. Stavbu realizovala společnost Dřevostavby Biskup.

Samotný dům je mírně zapuštěn v terénu, jehož snížení je řešeno gabionovými stěnami.

Na střeše s kačírkovým povrchem je v budoucnu naplánováno umístění fotovoltaických panelů. V tuto chvíli je zrealizována příprava k jejich instalaci.

Horizontální pás oken je zvýrazněn změnou obkladu fasády. Dřevěný obklad domu je navržen z modřínu, bez nátěru, takže se barva dřeva bude měnit podle expozice a světové strany. Mezi okny je obklad z cedrového šindele.

Obklopeni dřevem a světlem

Na podlaze v interiéru jsou na podlaze dubová prkna, na stropě cedrové palubky.

Směrem na sever do zeleně je celá stěna prosklená. Otevřenosti prostoru přispívá i propojení s halou, ze které se vstupuje do ložnic, koupelny a WC. Ve vstupní hale je na zemi použita dlažba s retro motivem. U skleněné stěny je umístěn krb s betonovou stěrkou.

Kuchyně a její pracovní plocha je prosvětlena rohovým posuvným oknem.

V koupelně je použita velkoformátová dlažba a stěrka na stěnách ve stejném šedém tónu. Jednoduchý bílý obklad je v kontrastu s nábytkem z olivového dřeva.

Dům se sloupy z douglasky zvítězil v kategorii Moderní dřevostavby v anketě Dřevěná stavba roku 2020.

11.5.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist