Jedinečný svého druhu – hotel v Beskydech, kde se staré snoubí s novým

Endemit je organismus, který se vyskytuje pouze na jediném místě na světě. Může jít o rostlinu či zvíře nebo v tomto případě o stejnojmenný hotel v CHKO Beskydy, v jehož okolí se endemické rostliny vyskytují.

pohled_do_interieru_zdroj_endemit-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: archiv Dendrit.cz

Před přestavbou na místě hotelu stály dvě samostatné budovy, z nichž jedna byla úplně stržena a druhá kompletně zrekonstruována, z původního objektu zůstaly pouze obvodové stěny a sklepy. „Zvolili jsme náročnější cestu, proto celková rekonstrukce, která začala počátkem roku 2014, trvala 3 roky. To bylo déle, než jsme předpokládali a původně zamýšleli,“ říká majitel Ing. Radek Šimek.

„Ačkoliv se stavba nachází v chráněné krajinné oblasti a tomuto faktu bylo potřeba uzpůsobit provozní technologie, které musí být ekologické, překvapivě bezproblémová byla komunikace s úřady v Rožnově pod Radhoštěm, CHKO a dalšími zúčastněnými institucemi,“ prozrazuje dále majitel.

Přestavba vznikala v úzké spolupráci s Ing. arch. Jindřichem Novým. „Investor měl vcelku jasnou představu o filozofii hotelu a o tom, co by měla stavba splňovat, jak by tvarově i materiálově měla vypadat. Především jsme se společnými silami snažili vytvořit originální dílo specifické pro valašská zákoutí,“ vysvětluje autor projektu.

„Architektura komplexu měla být sice soudobá, ale cílem bylo, aby objekt působil dojmem, že zde stojí odjakživa. Právě proto byl kladen obrovský důraz na přírodní materiály, které přirozeně stárnou a postupně propojují objekt s okolní přírodou. Budova byla tvořena s velikým respektem k okolní krajině i tradicí stavění na Valašsku,“ říká architekt Novotný.

Beton a velkoformátové prosklení…

Tradiční i moderní materiály byly ve stavbě i zařízení použity originálně či v zajímavých souvislostech. Klíčovými stavebními prvky pro stavbu byly beton, kámen a dřevo. Vedle toho hrají klíčovou roli ve vzhledu i interiérech hotelu velkorysé prosklené plochy.

„Snažili jsme se vytěžit maximum z jedinečného panoramatického výhledu na figuru Moravskoslezských Beskyd. Proto jsou jednotlivé pokoje nadstandardně prosklené,“ vysvětluje Ing. arch. Jindřich Nový. Pro ničím nerušený výhled do údolí byla použita obrovská bezrámová okna o výšce 2,8 metru a váze mezi 600–700 kg.

Za zmínku stojí určitě také pohledový beton ve vstupní části budovy, který byl ozdoben zcela originálním způsobem – v průběhu jeho tuhnutí na něj byly přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva.

… vedle staletého dřeva

Na vybrané kusy nábytku bylo použité téměř 300 let staré masivní dřevo pocházející z místních roubených objektů, které byly postupně rozebrány. Dřevěné trámy bylo pouze potřeba nechat u místního truhláře opracovat.

Kámen, kterým se obkládaly podstatné části budovy, pochází z lomu Terchové na Slovensku. Ze Slovenska pochází také část použitého dřeva.

„Pro část interiérových prvků, například dřevěných zástěn či obkladů stěn, jsme použili dřevo z Tater, které je více jak 100 let staré. Podobné dřevo nemůžete koupit v obchodních domech, protože je od slunce specificky zabarvené. Když se vykartáčuje, získá skutečně jedinečný vjem a člověk z něho má nezaměnitelný pocit. Příroda dokáže udělat se dřevem opravdu neuvěřitelné věci,“ líčí majitel.

Moderní detaily

Pro přírodní dřevěné podlahy byla použita značka Admonter, jejíž kvalitní dřevo pochází ze zalesněného okolí vesnice Admont v Rakouských Alpách.

Na vstupní dveře do pokojů byly kladeny vysoké požadavky na zvukový útlum, a to 45 dB, což splnily dveře Sapeli, které firma vyvinula specificky na zakázku pro hotel Endemit.

S důrazem na kvalitu bylo myšleno i u takových detailů, jako jsou pohledové vypínače a zásuvky. Tady padla volba na místní firmu Obzor Zlín a jejich vypínače a zásuvky Decente se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě, které plně odpovídaly designové představě interiéru.

„Stálobarevnost rámečků zajišťuje kvalitní barevný lak nanesený ze spodní strany, který je rezistentní proti oděru. Barva na spodní části dává rámečku jemný barevný tón, který ničím neruší nadčasovou tvář skla,“ vysvětluje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti Obzor Zlín.

Endemit každým coulem

Tři roky dlouhá rekonstrukce však nakonec dospěla do svého finále a nyní stojí za jedinečným objektem, který své jméno nese zcela právem.

„Neustále se ještě snažíme pracovat na dekoracích, vymýšlíme nové a originální z kůže a ze dřeva. Endemické dekorace, které se nachází opravdu jenom tady u nás a nikde jinde na světě je nenajdete. A této filozofie se budeme držet i nadále,“ dodává závěrem spokojený majitel.

Stavba se aktuálně uchází o postup do užšího výběrového kola pro CENU ČESKÉ KOMORY ARCHITEKTŮ.

Technické údaje:

 • Užitná plocha: 3 000 m2
 • Zastavěná plocha: 6 000–7 000 m2
 • Realizace: 2014–2017
 • Podlahové krytiny: Admonter
 • Obklady, dlažby: Marazzi
 • Koupelnové baterie: Kludi a Hansgrohe
 • Sanita: Duravit
 • Domovní vypínače a zásuvky: OBZOR Zlín
 • Interiérové dveře: Sapeli
 • Zámkové systémy: Assa Abloy
 • Sauna: Sauny Salus
 • Bazény: Berndorf Bäderbau
 • Nábytek: vyrobený na míru místními firmami, často z masivu
 • Televize: LG
 • Spolupráce s architektonickým ateliérem: Design4function
  Architekt: Ing. arch. Jindřich Nový, Nový architekti, www.novyarchitekti.cz
24.4.2019 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist