Je vaše bydlení depresivní? Potřebujete změnu, světlo či květiny!

Podzimní období je obdobím, kdy si lidé nejvíce stěžují nejen na své fyzické, ale zejména na psychické zdraví. A  výrazným způsobem je zastoupeno také negativní vnímání svého vlastního, nejužšího životního prostředí, tedy vlastního bytu či domu. Stručně řečeno, na podzim se některým z nás stává, že považujeme své bydlení za depresivní, tedy depresi podporující či přímo vyvolávající. A jak se bránit?

125916-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Prvním a často také nejúčinnějším nástrojem na odvrácení skličujících stavů je změna. Změna v tom nejširším slova smyslu, tedy změna jako přeskupení nábytku, změna jako výměna potahů u sedačky, změna barvy stěn, osvětlení a nebo třeba jen změna daná zvýšením uživatelného komfortu vašeho bytu.

TIP: zkuste třeba takovou banalitu, jakou je zakoupení nějaké zajímavé stojací lampy, kterou stačí zapnout do zásuvky a která bude např. díky hezky tónovanému-zbarvenému stínítku schopná vytvořit příjemnou intimní atmosféru. Ve chvíli, kdy na vás obvykle nepříjemní stavy přicházejí, si naopak udělejte hezkou chvíli podpořenou stimulujícím světlem lampy. Pomoci může také šálek osvěžující kávy či čaje. Alkohol depresi prohlubuje.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Denní světlo, slunce, květiny

Další velmi častým faktorem je množství denního světla. Člověk je nejen tvor společenský, ale také pocházející z přírody a žárovky, zářivky a nebo světla obrazovek a displejů nejsou jeho přirozeným zdrojem světla. Rostliny potřebují sluneční – denní světlo kvůli existenční chemické reakci zvané fotosyntéza. Bez ní by zahynuly. Člověk je schopen žít i v podzemí při umělém osvětlení, ale ne každý to zvládá se stejným klidem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

TIP: zkuste z okna a hlavně z okenních parapetů odstranit veškeré předměty, které brání dennímu světlu v přístupu do místnosti. Stěnu proti oknu zkuste přemalovat na bílou, která bude světlo odrážet a „zesilovat“. Nepoužívejte tmavé potahy a jiné tmavé textilie.

A HLAVNĚ: myslete na to, že nejlépe je člověku v jeho přirozeném prostředí, ale ne každý si může kdykoliv dopřát procházku v přírodě a ne vždy je na to vhodné počasí. Rozhodně zkuste zvážit pokojové rostliny. V každém větším květinářství, kde se neprodávají jen řezané květiny na hrob či pro milence, je na výběr z několika pokojových rostlin.

A PAMATUJTE,že byť to zní zvláštně, tak opravdu je rozdíl, zdali osvěžíte, prozáříte či oživíte svůj byt umělou a nebo živou květinou. Tu živou budete muset např. jednou týdně zalít, ale ona se vám za tu péči odmění.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie


Red.

22.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist