Je vám vedro? Klimatizujte!

Pokud je vám doma teplo a větrák vám už nestačí, zkuste klimatizaci. Máme ji v autě, v práci, někdy i v autobusech, tak proč ji nemít tam, kde se zdržujete tak často? Kolik bude stát a jakou bude mít spotřebu, jsme spočítali za vás.

Možná vás to překvapí, ale do bytů je možnost výběru hned z několika řešení. Klimatizace může vytápět, vzduch zvlhčovat nebo naopak odvlhčovat, ionizovat nebo filtrovat, větrat, ale taky čistit. Z toho je jasné, že jak klimatizaci jednou nainstalujete, můžete ji vlastně používat po celý rok.

Spotřeba a hlučnost

Kromě spotřeby, kterou najdete jednoduše na energetickém štítku, který znáte z ledničky, ještě dávejte pozor na hlučnost, a to hlavně tehdy, chcete-li klimatizaci využívat v noci. Přestože se vám teď může zdát jemné hučení skutečně jen jemným rušením, v noci ho budete vnímat úplně jinak. A je škoda klimatizaci v noci nezapínat, když už ji budete mít…

Kompaktní nebo split jednotku?

Na trhu jsou vám k dispozici dva základní typy. Můžete zvolit jednoduchou kompaktní jednotku, kterou umístíte přímo do okna nebo kamkoliv do zvolené místnosti, odkud pak odvádíte vzduch ven hadicí.

Její výhodou je cena, ta se pohybuje kolem 10 až 15 tisíc. Další výhodou je i snadná montáž, takže pokud chcete klimatizaci spustit skutečně hned, ta kompaktní je dobrou volbou. Obrovskou nevýhodou je ale její hlučnost.

Dražší, ale mnohem tišší

Nebo pak máte možnost pořídit tzv. split jednotku – tu můžete umístit třeba na stěnu nebo pod strop, vypadá líp a je samozřejmě dražší. Její části se můžou oddělit, takže není třeba hyzdit byt hadicí. Zároveň můžete pořídit více částí – třeba k jedné vnější části (kterou je výparník) můžete přimontovat více vnitřních částí a tím tak klimatizovat ve více pokojích.

Pozor na cenu

V tomto případě ale počítejte s tím, že se může spotřeba mírně zvýšit. Cena klimatizace a montáže se může pohybovat kolem 50 tisíc, zároveň ale nebude třeba klimatizovat ve všech místnostech, ale třeba jen ve dvou nebo ve třech, protože ostatní se od těch studených ochladí.

Právě klimatizování ve více pokojích se často doporučuje, máte-li totiž jen jednu kompaktní klimatizaci, pak máte v jednom pokoji úplně jinou teplotu než ve zbytku bytu, což není ani zdravé ani příjemné. Jakýmsi kompromisem může být dělená mobilní klimatizace, ale tou vyřešíte jen problém s hadicí, hluk i chladno v jedné místnosti zůstávají.

Roční spotřeba kolem dvou tisíc

Roční spotřeba klimatizace se pohybuje orientačně zhruba od 1500 do 2500 Kč, záleží samozřejmě na konkrétním přístroji a typu. A taky záleží je na vás, jak se rozhodnete. Pokud je na vás klimatizace příliš drahá, hlučná nebo složitá na montáž, pokaždé můžete sáhnout po starém oblíbeném větráku nebo ventilátoru.

Čtěte také:

Co se víc vyplatí? Mýt nádobí v ruce nebo v myčce?

Co potřebujete vědět před výběrem digestoře

Grilování v paneláku

Martina Gajdošová
Foto: adsoftheworld.com, guardian.co.uk, werehatingit.com, team95.org, gapdogaegitimi.com, dimensionsguide.com

20.6.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist