Je retro koupelna moderní a nebo ne?

Stále více prodejců nabízí retrodesign a platí to i o prodejcích koupelnových vybavení. O retru se také hodně píše. Čím to je? Omrzely současné trendy dnešního zákazníka? A nebo je to zdání, které takříkajíc klame a retrodesign je prostě jen zajímavé téma pro magazíny o bydlení?

127155-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Je retro koupelna moderní? A co je a není moderní? Podle čeho se volí odpověď na takovou otázku? V době, kdy světu vládla secese se svými květinovými vzory, bylo moderní všechny tyto ornamenty zavrhnout a propagovat puristické, čisté linie. Mnohým připadala taková estetika studená, ale v každém případě byla tehdy tzv. moderní. Dnes však žádná secese, ani jiný sloh světu nevládne a pokud někdo prosazuje čisté puristické linie, tedy styl kdysi dávno moderní, je to stejné retro, jako když si někdo domů pořídí neobarokní koupelnu. I baroko bylo přeci jednu dobu moderní, stejně jako purismus či funkcionalismus. Takže co je dnes moderní? Retro koupelna? A kdo o tom vlastně rozhoduje?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

Stejně jako v showbusinessu i ve světe bydlení hrají důležitou roli časopisy, bulvární noviny a nebo vážná revue. O čem se hodně píše, o tom se mluví a pak to vypadá, že právě např. retrokoupelny jsou právě teď a právě tady tzv. moderní. A nebo by bylo možné lépe napsat, že jsou „módní“. A co je módní, to se dobře prodává a výrobci jsou si toho velmi dobře vědomi, takže se snaží, aby se hodně psalo a mluvilo právě o jejich produktech a aby se tím pádem právě jejich zboží mohlo stát módní. Takže kdo dělá módu? Zákazníci? A nebo reklama?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Odpověď je jednoduchá: Retro koupelna je…

V současné době neexistuje žádná jedna móda a nebo jeden styl. Co časopis, to různý názor a stejně tak je tomu i u výrobců. Někteří prostě a jednoduše věří, že módní a tedy snadno prodejný, je třeba právě retrodesign a jiní takovou důvěru vkládají do klasického designu. Jinými slovy, je to na vás, na čtenářích a zákaznících. Módní je zkrátka to, čemu věříte právě vy a co se líbí právě vám. A tak odpověď na titulní otázku pátrající po módnosti či nemódnosti retrokoupelny zní zcela jasně: ano, je módní pokud právě vám takový styl vyhovuje.

Další inspirace ze světa koupelen ve článku Luxusní koupelna? Ve stylu Ludvíka XIV?

Red.
Foto archiv firem a Richter und Frenzel

20.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist