Je libo saunu, páru nebo infra?

Sychravé podzimní počasí často doprovází psychické vyčerpání z úbytku hřejivých slunečních paprsků a razantní nástup virových onemocnění. Obojímu se lze účinně bránit zvýšenou péčí o imunitní systém. Návštěvu wellnes centra nebo solária stejně dobře nahradí domácí sauna, vlhká či mokrá. Jakou z nich si vybrat?

Saunovat se můžete doma i venku

Klasická finská sauna je venkovní stavba umístěna v blízkosti domu, na zahradě nebo u bazénu. „Domeček“  musí být z kvalitního masivního dřeva odolávajícího vlhku a změnám teplot. Další investicí jsou saunová kamna, která se vyrábí v několika typech, buď na dřevo na elektrická. A jsou schopna vytvářet tzv. parní nárazy, což je polévání vodou pro vytvoření saunového efektu. K saunování patří i závěrečný proces ochlazení, což může zajistit domácí bazén nebo ochlazovací káď. Veškeré vybavení, včetně montáže venkovní sauny nabízí celá řada výrobců a ceny se pohybují podle zadané zakázky a vybraného materiálu.

Levnější řešení nabízí sauny pro domácí použití a vestavbu přímo do bytu. Stavebnicové systémy umožňují saunu instalovat téměř kamkoliv – do prostorné koupelny, chodby, haly či půdního prostoru. Podmínky pro montáž jsou vcelku nenáročné a dají se splnit bez větších finančních nároků. V první řadě musí být prostor kolem sauny v místnosti minimálně o 10 cm větší než je rozměr sauny. V místě montáže se doporučuje rovná podlaha bez výškových rozdílů a bez spádu s keramickou, snadno omyvatelnou dlažbou. Přívod elektrické energie 380 V musí být jištěn odpovídající příkonu instalovaných kamen. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti je potřeba zajistit odvětrání místnosti

Chtěli byste doma saunu? Inspirativní fotogalerie

Parní box, aneb Vše v jednom

Na první pohled se parní box vzhledem od sprchového koutu výrazně neliší. Jsou vlastně kombinací sprchy a vlhké sauny – parní koupele. Srdcem parního boxu je „strojovna“ umístěná v originálně řešeném panelu, který se otevírá zvenčí kabiny. Ovládání je elektronicky řízeno s různými možnosti nastavení a programování a automatickým vyprazdňováním, což je velmi důležité, aby se v kabině nerozmnožovaly choroboplodné zárodky a baktérie. Parní generátor ústí do kabiny tryskami nad podlahou, kam se vkládá dřevěný rošt. V lázni pak usedneme na výškově nastavitelný sklápěcí sedák, s odnímatelným potahem a na displeji nastavíme čas, teplotu a funkci. Můžeme volit sprchování, parní lázeň, skotské střiky či některou z léčebných terapií – solnou mlhu nebo barevnou světelnou terapii. Pobyt v parní lázni si zpříjemníme hudbou z CD přehrávače či „empétrojek“. Parní kabina je nabízena ve třech typech: čtvrtkruh, čtverec nebo obdélník, s možností vybrat si i jiné atypické řešení.

Infrakabina pro mladé i starší, zdravé i nemocné

Čím se infrakabina liší od klasické sauny? Výrazný rozdíl je ve spotřebě elektrické energie a úspoře místa. Infračervenou prohřívací tepelnou kabinu máme k použití připravenou během čtvrt hodiny, zatímco předehřátí tradiční sauny trvá od třiceti až do devadesáti minut. V infrakabině je také příjemnější klima (od 40 do 60 oC, s vlhkostí 30 až 70 %) než v sauně, kterou nemohou využívat kardiaci či astmatici pro nízkou vzdušnou vlhkost. Teplo, které proniká hluboko do tkání, je v infrakabině vyvíjeno pomocí speciálních keramických infrazářičů. Ty fungují na principu soluxu, proto není třeba cyklus prohřátí opakovat ani organismus následně chladit v ledové vodě bazénu, jak je při saunování běžné. Tělo pak není vystaveno velkému šoku, proto je infrakabina určena především těm, kdo „suchou“ saunu nesnášejí. Pobyt v infrakabině je vhodný k relaxaci, otužování, napomáhá vyplavení nahromaděných škodlivin, odstraňuje bolesti, uleví svalům a ztuhlosti kloubů a přispívá k odstranění dalších zdravotních problémů. Vždy je však zásadou konzultovat nákup infrakabiny s lékařem, zda je pro vás léčba vhodná.

Pro infrakabiny hovoří nenáročná  montáž

Na výběr jsou na trhu dva typy: samostojící a vestavěné infrakabiny. Nejvíce zastoupená velikost  kabiny, o rozměrech 1,15 x 1,15 x 1,95 m, se vejde i do bytu v paneláku. Infrakabiny jsou běžně vyráběny z ušlechtilých dřev, například cedru či kanadského smrku, levnější modely jsou z vnější strany laminované. Prostornější infrakabiny a trvanlivější materiály se pochopitelně odrazí v ceně.

Jak už bylo řečeno, v infrakabinách jsou zdrojem tepla infrazářiče, které jsou zabudovány do stěn, případně podlavičkových krycích panelů.  Ve standardní výbavě je obvykle interiérové osvětlení, manuální ovládací panel, kryt zářičů s povrchovou úpravou, saunové ručníky a teploměr. Luxusnější provedení má navíc přehrávač CD a digitální displej s možností možnost obsluhy sauny z interiéru i exteriéru. Vybavení jednotlivých typů se může lišit.

Pro instalaci infrakabiny stačí minimální prostor se zásuvkou na 230 V.  Není potřeba žádat o stavební povolení ani nic bourat. Pouze pro rozměrově větší a výkonnější typy infrakabin se vyrovnává a izoluje stávající podlaha dlažbou.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Sauna Project

24.11.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist