Je čas zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte, nebo dostanete pokutu!

„Na tomto světě není nic jistého mimo smrt a daně,“ řekl Benjamin Franklin. Daň z nemovitosti, je zaměřená především na soukromé vlastníky, ale existují výjimky, které vás od daně mohou osvobodit. Vztahují se na vás? Pojme se podívat, jak to s těmi daněmi je.

Kdo platí a kdo je osvobozen

Ve vlastním domě či bytě bydlí zhruba čtvrtina Čechů. Kromě bydlení je totiž využívají jako výhodnou investici a jistý způsob, jak uložit peníze. Ať ale nemovitost využíváte k bydlení, pronájmu, nebo jste zakoupili pozemek, na kterém časem plánujete postavit dům, a patřila vám před 1. lednem 2016, musíte do 31. května zaplatit daň. Za rok 2016 ji odevzdat nemusí ti, kteří nemovitost získali později, například letos v únoru. Ti budou platit až příští rok.

Úplně všichni ale platit nemusí. „Osvobození od platby daně je poměrně rozsáhlé – dani nepodléhají obecní a státní nemovitosti, diplomatické služby, církevní nemovitosti, pozemky pod komunikacemi, nemovitosti ve vlastnictví neziskových organizací, nemovitosti sloužící veřejně prospěšným účelům jako školy, galerie a podobně,“ vypočítává Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

„Zdanění se týká především soukromých nemovitostí. Výjimkou jsou majitelé domů, kteří změnili způsob vytápění a přešli z tuhých paliv na alternativní metody vytápění. Daňové osvobození pro ně platí po dobu pěti let od změny. Pro zemědělce a chovatele ryb platí pozdější splatnost daně 31. srpna,“ upřesnila paní Štarmanová.

Jak se určuje výše daně?

To, kolik budete platit, neurčuje stát jako v případě daně z příjmu, ale obec, ve které se nemovitost nachází. Daň z nemovitých věcí je jako jediná daň stoprocentním příjmem obce, na jejímž území se nemovitost nachází.

„Trvalé bydliště majitele v jiném regionu nehraje roli, daň vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nemovitost nachází. Výpočet daně se různí podle typu nemovitosti i podle typu pozemku, výpočet se odvíjí také podle počtu obyvatel dané obce. Většina poplatníků letos na dani zaplatí stejnou sumu jako loni,“ popsala Blanka Štarmanová.

Lidé, kteří platí daň vyšší než 5000 korun, si můžou její zaplacení rozdělit do dvou stejných splátek – první s datem splatnosti do 31. května, druhou do 30. listopadu.

Složenka jako připomenutí

V průběhu května obvykle dostanou vlastníci pozemků a staveb do schránky složenku k zaplacení. To, že ji nedostali, rozhodně neznamená, že se jich letos daň netýká. Je totiž povinností všech si hlídat její úhradu.

„Pokud má vlastník nemovitosti útržek z loňské složenky, stačí, když daň zaplatí ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může s dotazem kontaktovat krajský finanční úřad, na jehož území je nemovitost. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Právnické osoby, které mají zřízenou datovou schránku, obdrží namísto složenky informace o daňové povinnosti do ní,“ řekla Blanka Štarmanová.

Pozor na pokuty!

Protože musí být povinná částka připsána na účet příslušného FÚ nejpozději 31. května, je třeba provést platbu převodem nebo složenkou nejpozději o den dříve.

„Do 7. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale následuje trest v podobě úroků z prodlení, které činí ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí, to je 14,05 procenta z vyměřené daně za rok,“ upozorňuje Blanka Štarmanová.

Povinností každého nového majitele nemovitosti je, aby do konce ledna následujícího roku podal daňové přiznání k dani z nemovitosti. Pokud tak neučiní, nedostane do schránky onu složenku, která mu připomene jeho povinnost.

Jestli patříte mezi zapomnětlivce, je ve vašem zájmu přiznání co nejdříve podat. Čím dřív tak učiníte, tím budou sankce nižší. Pokuta činí 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení. Pokuty do 200 korun finanční úřady nevyměřují, takže pokud stihnete daňové přiznání podat do 1. 6. 2015 a daň není vyšší než cca 3000 korun, pokuta vás nakonec mine.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Profimedia.com

26.5.2016 10:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist