Jarní trendy v oblasti pokojových květin

Móda se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vrací. Platí to v oblékání, bytové architektuře, designu, hudbě i dalších oblastech a platí to i o rostlinách. Trendy pro jaro 2002 charakterizují nejen návraty oblíbených rostlin našich babiček a maminek, ale i nové netradiční rostliny.

117940-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Rostlina, která v současnosti prodělává svůj návrat do našich domácností, je parožnatka (Platycerium bifurcatum). U nás byla velmi populární na začátku osmdesátých let, kdy patřila společně s monsterou, asparagusem či tchýniným jazykem k nejčastějším rostlinám v domácnostech. Pak o ní nebylo dlouho slyšet a v poslední době se s ní začínáme setkávat opět i v květinářstvích.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Parožnatka má masivní, rozvětvené listy, které bývají až jeden metr dlouhé. Tím se velmi dobře maskuje, a proto jenom znalci vědí, že je to vlastně kapradina. Potřebuje sice dostatečné množství světla, avšak nemá ráda přímé sluneční paprsky. Jako každá kapradina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, a proto jí prospívá pravidelné rosení. Je ji možné pěstovat v květináči na okně nebo ji zavěsit v ozdobném košíčku ze stropu. Aby její listy byly skutečnou dominantou, je dobré jednou týdně ponořit květináč na půl hodiny do odražené vody. Lázeň může obsahovat také živiny. Možná se někomu bude zdát, že je třeba jí věnovat mnoho péče, ale radost, kterou z ní máme, když nám dobře poroste, je nepřekonatelná.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Mezi vůbec nejoblíbenější pokojové rostliny patří fíkusy. Jako každá správná klasika nikdy nevyjdou z módy. Lze je koupit po celý rok, a proto se staly doslova stálicemi domácností. Fíkusy běžně najdeme v českých domácnostech už od začátku minulého století. Oblíbené jsou zejména pro svoji rozmanitost. Existuje totiž několik druhů, které mají mnoho odrůd a nejsou náročné na pěstování. Fíkusy mohou být převislé, popínavé, stromkovité s velkými či drobnými listy. Z velkolistých jsou bezesporu nejznámější F. elasticaF. lyrata. Z malolistých bezkonkurenčně vítězí F. benjamina.

F. benjamina má drobné oválné listy, které se na konci zužují, jsou lesklé a zelené, často na okraji zvlněné. Vyhovuje mu pokojová teplota. Stejně jako ostatní fíkusy má i tento druh rád rozptýlené světlo. Vyžaduje bohatou zálivku, ale mezi jednotlivými zálivkami je dobré nechat povrch zeminy v květináči proschnout. Doporučujeme použití vlažné vody. Aby fíkusu brzy nezačaly opadávat listy, je vhodné pravidelné rosení. Ve vegetačním období každé dva týdny přihnojujeme. Rostlina také nemá ráda přenášení, na které reaguje schazováním listů.

F. benjamina má také velké množství zajímavých odrůd, které se liší zejména sytostí zelené barvy listů. Některé mají panašované lístky, například odrůdy ´Betty´ či ´Starlight´, které mají okraje lístků bílé. Tento druh fíkusu je opravdu výjimečný, velmi dobře se hodí, pokud má dostatečně impozantní vzrůst, do hal či obývacích pokojů. F. benjamina je také možné pěstovat na kmínku nebo může být kmínek propletený. Také můžeme zakoupit i exempláře měřící pouze 30 cm, které jsou vhodné jako první rostlina pro děti, o kterou se budou ve svém pokoji starat.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Netradiční trendy v nejen v interiérech, ale i pokojových květinách přicházejí ze severu Evropy. Skandinávské interiéry jsou pro nás v poslední době silnou inspirací. Jsou velmi odlišné od těch našich. Interiér ve skandinávském stylu je postaven na světlých barvách, které se kombinují s přírodními zemitými barvami a pro oživení se přidávají například červené odstíny. Použité materiály, třeba látky, ale i různé drobné doplňky, mají rovněž osobitý design. Kouzlo takových interiérů vychází z jejich harmonie a možná je to i proto, že jejich neodmyslitelnou součástí jsou rostliny. Jednou z těch, která se ke skandinávskému stylu velmi dobře hodí, je juka (Yucca elephantipes). Charakterizuje ji silný hnědý kmen a bohatý chochol zelenostříbrných listů.

Pokud nahlédneme designérům „pod prsty“, zjistíme, že zajímavým prvkem, který používají, bývá symetrické umístění rostlin v interiéru. Pokud se rozhodneme, že si interiér obývacího pokoje vyzdobíme například jukou, zvolíme si stálý bod, z kterého se na obývací pokoj díváme, tedy například ze vstupní chodby. A pak symetricky umístíme v obývacím pokoji juky dvě.

O juce jsme obsažně psali nedávno, tak jenom stručně zrekapitulujeme. Juka je víceméně nenáročnou rostlinou. Vyžaduje dostatek světla, v létě se jí nejlépe daří venku na slunečné terase, v zimě preferuje teplotu okolo 10 °C. Během léta by se měla pravidelně hnojit. Výška této rostliny závisí na délce kmínku. Může se pohybovat od 15 do 120 cm. Růžice listů má v průměru 25 cm. S postupujícím věkem se zvětšuje pouze růžice listů, kmínek již neroste.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

20.2.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist