Japonský design do vašeho interiéru – inspirujte se

Preciznost, jednoduchost, originalita, čisté linie, styl a harmonie – to jsou atributy japonského interiérového i exteriérového designu. Pokud jste našli zalíbení v této asijské kultuře a v jejím jedinečném přístupu k životu, který se promítá také do uspořádání a vybavení domácnosti, nechte se jí inspirovat a přineste si špetku vyrovnané atmosféry v podobě japonského designu také k sobě domů.

131915-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Světlé barvy a přírodní materiály patří k Japonsku
Japonský design
včetně veškerých dekorací klade důraz na jednoduché a prostorné místnosti, v nichž si potrpí na detaily. Evropané mívají sklony zaplnit prázdný prostor mnoha doplňky, pestrými barvami a nábytkem. Japonsko však upřednostňuje volný prostor a z barev černou a bílou, ty tvoří základ. Barvy, stejně jako materiály, jsou tedy především přírodní. Mezi nejužívanější z materiálů pak patří dřevo, bambus a papír. Stínidla lamp, nábytek i výplně posuvných dveří či paravánů jsou také nejčastěji vyráběny z těchto materiálů, jimiž může dovnitř interiéru pronikat přirozené denní světlo.

Posuvné a dekorativní panely a stěny
Důležitou součástí japonského designu a dekorací jsou nejrůznější panely, stěny a paravány, které plní estetickou i funkční úlohu. Chcete si například zařídit obývací pokojjaponském stylu, tyto předěly zde nesmí chybět. Využít je lze také v prostoru kolem oken, kam Japonci umísťují jen minimum dekorací. Namísto záclon užívají právě tradiční papírové stěny, které lze využít jak k dekoraci a zastínění oken, tak k multifunkčnímu předělování dvou i více místností.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Japonský nízký nábytek a minimalismus
Místnost v japonském duchu může na některé lidi působit poněkud prázdně a nezařízeně. Nábytku je v ní minimum a je především funkční. Charakteristické jsou například nízké dřevěné stolky včetně židliček bez nohou, které jsou doplněny pohodlnými sedáky. Stěny, stoly ani další nábytek nebývají nijak zvlášť zdobeny. I zde se klade hlavní důraz na jednoduchost a čistotu linií. Přesto místnosti zařízené v japonském stylu působí útulně a to právě díky užití přírodních materiálů, krémových a teplých barev u textilií a to hlavně v podobě polštářků a koberečků.

 

Dekorace a umění inspirované Japonskem
Trochu Japonska si v podobě dekorací do vašeho domova přinesete například prostřednictvím japonských čajových konviček, několika skládaných origami kousků či s pomocí zakrslých bonsajových stromků zasazených v krásných keramických miskách. Při dekorování nesmíme zapomenou ani na tradiční východní umění kaligrafii, díky níž vznikají překrásná umělecká díla, jimiž jsou japonské znaky psané inkoustem nějčastěji na rýžový papír. Tyto ručně psané znaky vypadají báječně na stěnách ať už v podobě zarámovaného obrazu nebo v modernější podobě ve formě samolepky.

 

Čtěte také:

3 tipy na levné nástěnné dekorace

Jednoduché, levné ale působivé dekorace do ložnice

Stylové použití kýče v interiéru

Klára Beščecová
Foto: Freshome.com, Designrumahku.com, Japancalligraphy.eu, Zendirtzendust.com, Growing-houseplants.com, Shojiscreen.org

 

4.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist