Jaký je nejjednodušší způsob zalévání trávníku?

Pěstování trávníku není záležitost na pár dní, hustý trávník trvá vypěstovat mnoho týdnů a neobejde se to bez námahy. Nejdřív zasejete, pak musíte hnojit, sekat provzdušňovat, vyhrabávat a zase znovu sekat. Trávník si nebere nikdy přestávku a je potřeba mu dopřávat pravidelnou závlahu, obzvlášť v horkých letních dnech. Jaký je nejjednodušší způsob?

travnik-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Bez závlahy by po delším období sucha z trávníku moc nezbylo a celá práce by přišla na zmar. Zalévat trávník je prostě potřeba. Hadice pro vás bude dostačující, ale jen pokud vaše travnatá plocha bude mít rozměry 2 x 5 m. Pro větší trávník rozhodně budou lepší zavlažovače.

„Nejjednodušším způsobem jsou různé mobilní zavlažovače, jelikož u nich není třeba řešit instalaci. Pouze je položíte na zahradu, připojíte k nim hadici a pustíte vodu. Daní za snadné použití je ale nutnost hadici neustále uklízet, jinak v trávníku za pár dní zůstane po hadici žlutý pruh,“ říká Petr Tichý, specialista na zahradu. Jenže komu se chce každý den natahovat a smotávat hadici?

Podzemní závlaha. Úspora času i práce

Podzemní závlaha má v našich končinách stále punc něčeho, co je drahé a náročné na instalaci. Ale není tomu vždycky tak. Za použití selského rozumu dokážete vybudovat vlastní podzemní závlahu bez toho, aniž by vám to vysálo peněženku. Na středně velké trávníky o rozloze 300 – 500 m² klidně vystačíte i s jedním nebo dvěma postřikovači. Jejich instalace vám zabere jedno odpoledne a můžete dát hadici padáka navždy.

„Výsuvný impulsní postřikovač je v klidu skrytý na úrovni trávníku, není tedy prakticky vidět, nikde nepřekáží a můžete jej přejet i sekačkou. Jakmile je do něho přivedena voda, tlak jej vysune a impulsní tryska začne rozstřikovat vodu v nastaveném úhlu. Když bude postřikovač umístěn například v rohu pozemku, jednoduše jej nastavíte, aby stříkal jen od plotu k plotu v úhlu 90°. Umístit jej ale můžete i doprostřed pozemku, pak lze nastavit tak, že se bude otáčet neustále dokola a stříkat do všech stran.  Při dostatečném tlaku vody dostříkne až 11 metrů daleko,“ říká Petr Tichý.

Čtěte také:

Pokud hodláte instalovat jen jeden, nebo dva postřikovače, je instalace poměrně jednoduchá. Nejprve je nutné zjistit, zda máte ve vodovodu dostatečný tlak a průtok, aby bylo možné připojit oba postřikovače zároveň. Většinou by to neměl být problém, jestliže je ale tlak nedostatečný, nezbude vám nic jiného, než každý zapojit samostatně a při zalévání používat nejprve jeden a pak přepnout na druhý. Pro přivedení vody k postřikovači použijte PE trubku pro závlahy, která je určena pro umístění v zemi. Nezapomeňte dát na konec trubky drenážní ventil. Ten souží k tomu, aby v trubce nezůstávala voda a v zimě ji nepotrhal mráz.

Jak na složitější systém?

Jestliže budete chtít vytvořit větší systém s více zavlažovacími tryskami, nechte to raději na odborníkovi. Musí se počítat s tlakem vody v závislosti na ztrátách v potrubí a je to poměrně složitý výpočet, při špatném navržení by systém nemusel vůbec fungovat.

Zavlažovací systém můžete zapínat podle potřeby trávníku nebo použít programovatelnou jednotku, to už je záležitost pokročilejší. Na jednotce můžete nastavit čas spuštění závlahy. Jednoduše ji upevníte na kohoutek a připojíte k ní závlahu. Nejpokročilejší, ale také finančně nejnákladnější je použití řídící jednotky. Ta v nastavených časech otevírá a zavírá ventily pro několik zavlažovaných okruhů. Dokáže zohlednit řadu faktorů, například pracuje s tím, jestli pršelo, popřípadě jak dlouho nepršelo.

text: Petr Tichý, specialista na zahradu prodejen Hecht, foto-zdroj: shutterstock.com

16.8.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hecht

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist