Jaký materiál vybrat na terasu?

V obývacím pokoji se schází celá rodina, pořádají setkávání s přáteli nebo se slaví významné události. Jakmile se ale objeví hezké počasí, není nic příjemnějšího než si vybudovat útulné sezení venku na terase a prodloužit tak obývák, který dosud nabízel místo k relaxaci jen v zimních měsících.

134478-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Důležité při stavbě terasy je pořádně promyslet, z jakého materiálu ji chceme mít tak, aby splňovala očekávané vlastnosti a aby svým vzhledem zapadla do celkového prostoru. Na trhu najdeme různé materiály na stavbu terasy. Mezi ně patří třeba přírodní kámen, keramika, beton, přírodní dřevo nebo dřevoplast. Každý z nich se ve venkovním prostředí chová různě.

Přírodní kámen

Kamenná dlažba vás v letním stínu příjemně schladí, za to na slunci se dokáže rozpálit tak, že ji budete muset neustále kropit vodou. O chůzi naboso pak nemůže být vůbec řeč. Kámen sice v zimě odolává mrazu, nevsakuje vodu, ale mohou se na něm tvořit námrazy a velmi klouže, obzvlášť hladké povrchy jako třeba mramor. Mezi tvrdší materiály, které  jsou dražší, patří například žula, rula, mramor, křemenec. Kamenná dlažba je finančně velmi náročná, cenově dostupnější jsou měkčí materiály jako pískovec a vápenec. Náročná je i její údržba. Nesnese kyseliny, proto je třeba na umytí volit šetrné čističe bez mýdel a pH neutrální. Ošetřit se dají leštícím krémem. Cena cca od 1300 Kč/m2.

Keramika

Dlažba z keramiky je podstatně levnější než kámen. I u ní je ale třeba zvážit mrazuvzdornost, nasákavost, jak moc je odolná proti opotřebení a aby příliš neklouzala. Keramika je čistě přírodní materiál, který se vyrábí ze speciálních druhů hlíny při vysokých teplotách, až dojde k tzv. slinutí. Je stálobarevná, odolná proti mrazu, mechanické i chemické zátěži. Cena keramické venkovní dlažby se pohybuje cca od 300 Kč/m2.

Beton

Svým povrchem imituje přírodní kámen, který je na rozdíl od betonu, výrazně dražší. Betonové dlaždice se mohou pochlubit dlouhou životností, vysokou odolností, například proti poškrábání a jsou protiskluzové. Beton se snadno udržuje, po letech ho lze oživit vysokotlakým čištěním bez použití chemických prostředků. Dokáže se ale pořádně rozpálit. Existuje spousta podob, dokonce jsou k dostání i imitace dřeva se suky a letokruhy. Cena raženého betonu se odvíjí od konkrétního typu výrobku, zhruba od 800 Kč/m2.

Dřevo

Zastánci dřeva musí počítat s tím, že je třeba se o něj náležitě starat, jinak životnost vaší terasy může být i pouhých pět let. Krácená prkna je třeba ošetřit voskem a parafínem, celou terasu pak musíte chránit před nadměrným pohlcováním vlhkosti, před slunečním zářením a mechanickým oděrem olejovými nátěry několikrát ročně. Navíc tento materiál snadno napadnou škůdci. Cena cca od 700 až 2500 Kč/m2.

WPC neboli dřevoplasty

V případě těch opravdu kvalitních získáte terasu, která bude příjemná nejen na pohled, ale i na dotek a nehrozí vám, že si zadřete třísku. Doporučujeme vybírat materiály, kde je obsaženo 60 % speciálně namletého dřeva a 40 % ekologického polymeru HDPE, který je zcela zdravotně nezávadný. Kompozitní terasy svým vzhledem připomínají dřevo, nerozpalují se, jsou téměř bezúdržbové a snadno se montují. Cena cca kolem 2 000 Kč/m2.

Foto: woodplastic.cz, pinterest.com

20.5.2015 12:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist