Jaký druh zeminy zvolit pro naše květiny a kde ji vzít?

Zemina je podstatnou složkou, která přispívá ke zdravému růstu květiny a jejímu kvetení. Je třeba znát nároky na půdu a tu jí potom poskytnout.

124952-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Můžeme samozřejmě hotovou směs koupit, ale v poslední době se množí na její kvalitu stížnosti. Já osobně mám zkušenost, že místo zeminy jsem si koupila asi mykologický základ, protože mi narostly houby větší než v lese. Od té doby si připravuji substrát vlastní. Seznámíme se se základními druhy zeminy:

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Pařeništní zem

Vzniká z rozleželého (alespoň dva roky zrání) hnoje, který původně sloužil k např. zahřívání pařeniště. Je velice výživná a kyprá, ve směsi s pískem vyhovuje většině rostlin.

Kompostní zem

Vzniká kompostováním rostlinných zbytků, které se musí několikrát přehodit, což přispívá k lepší kvalitě a kompaktnosti. Můžeme ji prolévat hnojůvkou, nebo obohatit přidáním vápna. Je výživná a těžká.

Listovka

Vzniká přírodním tlením, zejména v bukových lesích. Uměle ji vytvoříme i z listí shrabaného na zahradě. Jedná se o kyprou, různě porézní zem. Neobsahuje humusové kyseliny a je vhodná pro orchidee, gloxinie, kapradiny, begonie

Vřesovka

Vzniká rozkladem vřesu, borůvčí apod. , uvítají ji azalky, střevíčníky a opět vřesy.

Rašelina

Buď ji koupíme nebo nasbíráme v rašelinných oblastech. Hodí se pro azalky, kamelie, rododendrony a další.

Drnovka

Základ sebereme na louce, drnové cihly rozsekáme, promícháme s vápnem a kravincem, často přehazujeme. Je těžká a hodí se při přesazování růží, juk, brslenů, karafiátů, palem, petunií, amarylisů apod.

Písek

Nemá výživné hodnoty, ale přidává se do těžkých půd, aby se staly sypkými a propustnějšími. Hrubší písek slouží i jako drenážní vrstva proti přemokření rostliny.

Z výše uvedených, dobře rozleželých ingrediencí, si namícháme vlastní půdu dle požadavků jednotlivých rostlin. Většinou je nepoužíváme samostatně, ponoříme se do alchymie půdy a vykouzlíme tu nejlepší. Proto je třeba dobře znát nároky rostlin, alespoň co se týče kyselosti půdy.

19.2.2008 4:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist