Jaké záclony sluší vašim oknům?

Všechno podléhá módě, dokonce i dříve tak tradiční bytové doplňky jako jsou záclony. Dnes je na výběr tolik možností, že určitě stojí za to svá okna několikrát za rok převléknout a pozměnit tak trošku celý interiér pokoje.

Kdo vyměnil stará poškrábaná okna v nevzhledných loupajících se rámech za nová s krásnými čirými skly zasazenými v plastu nebo ušlechtilém dřevu, má najednou v bytě další  hračku navíc. Nová okna totiž není třeba schovávat, naopak se jimi jistě rádi budete dívat do zahrady nebo přes střechy protějších domů do krajiny či na město. Jistě, nevýhodu má ten, komu je do oken vidět odnaproti. Ale skutečný průhled do místnosti nastane vlastně teprve tehdy, když v ní večer rozsvítíte. A to si můžete zatáhnout závěs, spustit žaluzie nebo roletu. Takže proč si nepohrát s různými možnostmi krátkých záclonek?Základ jsou dobré garnýže

Především tyče na záclony a závěsy slaďte s interiérem pokoje. Vyberte kovové nebo dřevěné, úzké či silnější, hladké nebo zdobené, prostě takové, které ladí s vaším nábytkem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie záclon a závěsů.

Rozhodně si pořiďte hned od začátku tyče dvě – jednu na záclony a druhou na závěs. I když zrovna budete využívat jen jednu, třeba přijde chvíle, kdy se druhá bude hodit. A nemusí to být jen na klasický závěs. Co třeba vyzkoušet vertikálně shrnovací záclonu v délce okna a přes ní jednu kratičkou, tón v tónu, nařasenou do volánků, prostě na ozdobu?

Na léto a na zimu
V zimě se hodí záclony kratší, protože ve většině bytů je pod okny umístěné topení a když přes něj visí dlouhá záclona, zbytečně zadržuje teplo. Naopak přes léto, kdy míváte pootevřené alespoň ventilace, aby vám do pokoje proudil čerstvý vzduch, klidně pověste jemné voálové záclony až na zem, budou si povlávat a vypadat vzdušně, romanticky.

Do kuchyně i do koupelny
kuchyni se dlouhé záclony nehodí. Potřebujete větrat, navíc když je na vás ke kuchyňské lince vidět od naproti, nic se neděje, v kuchyni se neodehrává nic intimního, spíš se můžete chlubit tím, jak ji máte pěkně zařízenou. A když si nevítané pohledy nepřejete, použijte krátké dolní záclonky na tyčce umístěné zhruba v dolní třetině okna. Stačí slabé silonové, aby přes ně proudilo dost světla.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

A nahoře je můžete doplnit krátkou záclonkou buď stejnou, nebo takovou, jaká doplní styl vaší kuchyně. Fantazii se meze nekladou – někdo má rád kostičkovaný či proužkovaný kanafas, někdo zase bílý voál. Co třeba nastřihat čtverečky ze stejné látky jako ubrus a pověsit jich na horní tyč pár jen tak pro parádu? V koupelně – pokud máte to štěstí, že v ní je okno, si můžete také vyhrát. Aby na vás nebylo vidět při koupání. pořiďte si žaluzie. Oknu ale dopřejte nějakou tu barevnou výzdobu, sladěnou s koupelnovými doplňky. Raději jen malou záclonku nebo volánek, přece jen v koupelně je vlhko, takže netřeba dávat velký prostor pro tvorbu plísní.Obývák a ložnice

ložnici můžete přes den nechat okna úplně odkrytá. A záclony nebo závěsovou textilii, kterou večer zatáhnete, abyste si dopřály pocit intimity a nerušilo vás ranní sluníčko, můžete v krátkých obloučcích naaranžovat jako denní výzdobu na šířku celého okna. Oblý tvar je v ložnici žádoucí – působí klidně, přináší pocit uvolněnosti a romantickou atmosféru. Nebojte se tedy nadýchaných volánků a nařasených ke stranám stažených bohatých závěsů.

Obývací pokoj je centrum bytu, tady si i se záclonami vyhrajete nejvíc. Vyzkoušejte třeba shrnovací, na každé okenní tabulce mohou být stažené do různé výšky, působí to zabydleně a rozverně. Pro jarní měsíce, kdy konečně přichází po zimě tolik vytoužené sluníčko, dejte oknům krátký zástřih v podobě pár volánků splývajících jen do třetiny výšky okna. A když vás v létě množství slunce hřeje až moc, zastiňte naopak okna dlouhým rozevlátým hustě tkaným voálem. Samozřejmě nic z toho nemusí být jen bílé. Barevné záclony jsou nejen moderní, ale také osvěžující pro každý interiér.
Text: Gabriela Koulová
Foto: heimtex.ideen.de, gardinennaehstudio.de, schneiderei-henschel.de, dekostoffe-gardinen.de, home-and-garden.webshots.com, veritable-macrame.com, smatch.com, rostacman.co.cc, reflets-du-sud.ch, forumromanum.de

21.2.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist