Pro dokonalou štědrovečerní večeři: Jaké víno podávat k rybí polévce a jaké ke smaženému řízku?

Dobré jídlo dovede k dokonalosti vhodné víno, které znásobí požitek z pokrmu. Aby byla vánoční večeře jedinečná, nevystačíte s jedinou lahví, ale ke každému chodu servírujete tu správnou. Poradíme, jakým vínem nejlépe doplníte typické štědrovečerní chody a jak ho správně servírovat.

shutterstock_1177827115-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pamatujte, že víno a jídlo by se měly doplňovat. Ani jedno by nemělo upozadit druhé. Při výběru se soustřeďte na to, co je pro pokrm charakteristické a čím je dominantní. Obecně platí, že čím výraznější je chuť jídla, tím výraznější by mělo být víno.

Vhodné teploty servírovaných vín

Pouček a tipů, jak si dokonale vychutnat víno, je celá řada. Podstatnou roli ve výsledném zážitku sehraje vinná sklenička i to, kolik vína do ní nalijeme. Velmi důležitou součástí servisu, na kterou byste měli klást důraz, je ale i teplota vína.

Slyšeli jste, že červená vína by se měla podávat při pokojové teplotě? Věřte, že mít doma tu správnou „pokojovou teplotu“ pro pití červeného vína by dnes spoustě lidí nevyhovovalo. Tato poučka pochází totiž z dob, kdy se komnaty na hradech a zámcích vytápěly na 14–16 °C. V dnešních dobách je tedy potřeba chladit i červené víno. Bílá vína se podávají při 8–11 °C, sekt si nejlépe vychutnáte při teplotách ještě nižších – 4–6 °C. Správná teplota je pro vychutnání si vína zásadní. Pokud je víno přechlazené, neuvolňuje se z něj vůně a ztrácí se jeho chuť. Při teplotách vyšších, než jsou ty doporučené, je z vína příliš cítit alkohol.

Na co si dát při servírování vína pozor

  1. Víno servírujte vždy z pravé strany spolustolujícího.
  2. Lahev by se neměla dotknout sklenice, aby křehké sklo nenaštípla.
  3. Otevřenou lahev před naléváním obalte látkovým ubrouskem, který zachytí případné kapky vína.
  4. Víno nalévejte nejprve společensky nejvýznamnějším spolustolujícím. U klasických setkání se orientujte podle věku a pohlaví.
  5. Zajistěte, aby si víno udrželo správnou teplotu po celou dobu konzumace. Šikovnou pomůckou je chladicí nádoba naplněná ledem. Ta zajistí, že nebudete muset kvůli dolévání neustále odbíhat do vinotéky či lednice.
  6. S obměnou vína u jednotlivých pokrmů vyměňte i sklenice na víno. Nedopité sklenice s vínem z předchozích chodů nesklízejte, dejte spolustolujícím dostatek času si víno v klidu vychutnat.

Každý z nás má jiné smyslové vjemy a různé kombinace tak mohou být vnímány odlišně. Přesto přinášíme několik tipů ke klasickým vánočním lahůdkám:

Začínáme přípitkem

Před první sváteční pochoutkou si dopřejte výjimečný aperitiv. Nezapomeňte přitom pronést, co máte na srdci. Přípitky k Vánocům neodmyslitelně patří. Při této výjimečné příležitosti otevřete noblesní lahev Bohemia Sekt Prestige brut. Další lahev pak nezapomeňte pořídit na silvestrovskou půlnoc a dokonalé přivítání roku 2021!

Rybí polévka

Bez rybí polévky si mnoho lidí neumí představit Štědrý den. Každá rodina si střeží svůj tradiční recept, ke všem variantám je však ideální volbou bílé suché víno. Vyzkoušejte zlatavé víno s vůní citrusových plodů, medu a koření Vinařství Pavlov Chardonnay pozdní sběr 2019.

Hráškový krém

Druhou polévkou typickou pro Štědrý den je hráškový krém. Jeho barva vaši bohatě nazdobenou slavnostní tabuli ještě více rozjasní. Doplňte ho svěžím sektem zelenkavé barvy s intenzivním jemným perlením, šumivým vínem Bohemia Sekt Ryzlink rýnský sec.

Houbový kuba

Mohlo by se zdát, že na toto tradiční jídlo se už pomalu zapomíná, opak je ale pravdou. Houbový kuba se v mnoha rodinách vrací na seznam pokrmů, které nelze během kouzelných svátků vynechat. Výtečnou volbou pro tento staročeský pokrm je Veltlínské zelené Víno Mikulov Sommelier Club 2017 pozdní sběr.

Smažený kapr s bramborovým salátem

Bramborový salát nesmí o Vánocích chybět. Kolik rodin, tolik receptů, dva stejné byste snad nenašli. Doplňuje hlavní štědrovečerní hvězdu, kterou je ve většině rodin ryba. První příčku v oblíbenosti si stále drží smažený kapr. K této skvostné kombinaci vyzkoušejte Habánské sklepy Ryzlink rýnský pozdní sběr 2019.

Smažený řízek

Dáváte-li před kaprem přednost smaženému řízku, vsaďte na suchý Ryzlink rýnský 2019 Víno Mikulov Sommelier Club. Smažené pokrmy si žádají výrazné víno kořeněné chuti a tento Ryzlink nejenže bude chuťově ladit, ale zároveň také usnadní trávení.

Hovězí steak

O Vánocích si dopřáváme to nejlepší. Pro mnohé je vrcholem gastronomie dokonalý steak. Hovězí steak z kvalitního, dobře vyzrálého kusu masa v perfektní úpravě si zaslouží i vybrané víno! Odrůda Cabernet Sauvignon, pozdní sběr z vinařství Habánské sklepy vás rozhodně nezklame!

Pečená drůbež

O vánočních svátcích na stole nechybí ani pečená drůbež. Dobrým partnerem k ní je komplexní Rulandské šedé, pozdní sběr Víno Mikulov Sommelier Club s ovocnou vůní a šťavnatou vyváženou chutí.

Vánoční cukroví

K svátečním sladkým dobrůtkám a tradičnímu cukroví se nebojte zvolit sladší víno. Pocit sladkosti se nesčítá, ale chutě se harmonizují. Dopřejte si sklenku šumivého vína Bohemia Sekt La Fleur demi sec s intenzivní bohatou vůní, připomínající rozkvetlé růže a muškáty v pozadí s tóny exotického ovoce.

22.12.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist