Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku?

Stavíte dům a čeká vás výběr oken? Než se do nich pustíte, přečtěte si, co u nás stanovuje norma, jak nedostatek světla může působit na vaše zdraví i jaká teplota světla je pro nás nejvhodnější. Možná budete překvapeni.

(Zdroj: shutterstock)

Při výběru oken se zaměřujeme na několik stálých parametrů, to jsou schopnost tepelné izolace a propustnost zvuku nebo světla. U posledního aspektu se ale většinou zaměřujeme na to, jak světlo ovlivní vnitřní teplotu v domácnosti. Jenže přirozené světlo má také přímý vliv na naše fyzické a psychické zdraví, proto není dobré ho podcenit. Zvlášť v podzimních dnech, které jsou a budou čím dál tím kratší. Jaké typy světla tedy existují, kolik ho potřebujeme a jak na denní osvětlení budov myslí české normy?

Při dlouhých deštivých dnech počasí tolik radosti nepřinese, jakmile svítí sluníčko, tak to už je jiná, je to totiž dáno biologicky. Světlo totiž ovlivňuje biorytmus, zvyšuje výkon a zlepšuje psychiku. Ale není světlo jako světlo, je rozdíl, zda jde o umělé, nebo přirozené světlo, protože některé pozitivní vlastnosti jsou vlastní pouze světlu dennímu. Proto bychom měli dávat přednost přirozenému světlu před umělým, je-li to v našich silách.

Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku?
Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku? (Zdroj: shutterstock)

Jaké světlo vybrat?

Z fyzikálního hlediska je světlo viditelnou částí elektromagnetického záření, které nás obklopuje. Ve skutečnosti vědomě vnímáme pouze část tohoto záření: vlnové délky mezi 380 a 780 nanometry (nm). Spektrum lidského oka je omezené, jakékoliv jiné hodnoty mimo danou mez naše oko nepostřehne. To platí pro krátkovlnné gama, rentgenové a UV záření, stejně jako pro dlouhovlnné infračervené paprsky, radarové a rádiové vlny. Sluneční světlo však obsahuje všechny tyto druhy a pro lidský organismus je nezbytné celé jeho spektrum.

Pro lepší přehlednost a rozlišení viditelných typů světla byla zavedena specifikace teploty barvy v kelvinech (K), kdy se spektrum pohybuje od 1 000 do 8 000 K. Pro příklad si uvedeme některé hodnoty:

TEPLOTY BAREV SVĚTLA V KELVINECH
Teplá bílá barva světla Neutrální bílá barva světla Studená bílá barva světla
Svíčka: 1 500 K Denní světlo: 5 000 K Obloha (i když je zataženo): 6 500 K
Žárovka: 2 700 K

Benefity denního světla

Denní světlo nemá vliv jen na naše psychické zdraví, ale i na to fyzické. Například prostřednictvím přímého UV slunečního záření naše pokožka produkuje vitamín D, který má vliv na hladinu serotoninu, můžete ho také znát jako „hormon štěstí“. Ten ovlivňuje řadu pochodů v lidském těle včetně emocí, nálady, paměti, spánku, bolesti, žilního systému, a dokonce i chuti k jídlu. Většina populace trpí v zimních měsících nedostatkem vitamínu D. Proto není od věci zvážit jeho suplementaci pro období krátkých a studených dní.

Čtěte také:

Kolik světla potřebujeme denně?

Člověk by měl v ideálním případě absorbovat bílé světlo všech vlnových délek (o teplotě přesahující 5 000 Kelvinů) alespoň dvě hodiny denně. Převážnou část dne se nenacházíme ve venkovním prostředí, proto je umístění oken tak klíčovou záležitostí, a je tak velkou výhodou, že nám optimální umístění oken a kvalitní zasklení s maximální prostupností světla umožňuje vytěžit z přirozeného světla maximum i v interiéru.

„Celkovou prosklenou plochu lze ovlivnit i výběrem rámu tak, aby maximalizoval zasklenou plochu. Když navíc vyberete okno s jedinečnou konstrukcí, která umožňuje překrýt skoro celý rám omítkou, docílíte téměř bezrámového vzhledu,“ přibližuje možné řešení Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA.

Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku?
Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku? (Zdroj: shutterstock)

Jaké jsou normy v České republice?

O důležitosti denního světla vypovídá i fakt, že je mu věnováno dost prostoru v celé normě – konkrétně ČSN EN 17037 +A1 Denní osvětlení budov. Normované osvětlení se počítá v luxech a udává hustotu světelného toku na osvětleném povrchu. Za tímto účelem se bere v úvahu světelný tok, úhel paprsku, vzdálenost a intenzita světla. Aby bylo dosaženo co nejlepších hodnot luxů, je během plánování budovy simulováno umístění oken a dopad světla. Podle ČSN EN 17037 jsou směrodatné následující tři body:

  • Velikost prosklených ploch – čistá plocha skla: minimální velikost okna je 20 až 25 % podlahové plochy.
  • Stupeň prostupu světla: závisí na zasklení a měl by být pro sluneční světlo co nejprůhlednější. Zastínění způsobené izolací a vnější stěnou: jak velikost profilů rámu, tak okolní konstrukce budovy ovlivňují dopad světla do oken. Tyto faktory je třeba vzít v úvahu při plánování.
  • Minimální požadavky na úroveň osvětlení denním světlem: v průběhu roku musí být dosaženo úrovně osvětlení 300 luxů během poloviny hodin denního světla na polovině referenční plochy a úrovně osvětlení 100 luxů nad 95 %.

Architekti, projektanti nebo výrobci oken tak mohou zjistit, kde v budově dosahují moderní okenní systémy v kombinaci s typem zasklení optimálního podílu denního světla. Rozdíly se nachází i v umístění oken. Boční okna nikdy nedokážou místnost rozjasnit natolik, jako to dokážou okna střešní. S tímto zdrojem přirozeného světla můžete ušetřit nějakou tu korunu za vypnutý vypínač světla.

text: redakce ze zdrojů – ČSN EN 17037, Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA výrobce oken, foto: shutterstock

Publikováno: 26.09.2022, Autor: autor: Redakce ve spolupráci s VEKA

Mohlo by vás dále zajímat

Jaká světla vybrat do obýváku, jídelny, nebo koupelny?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaká světla v domě či bytě zvolíte je důležitá volba, nepodceňte ji! Poradíme Vám.

S výběrem svítidel do celého domu nám pomohli naši designeři, kteří navštívili studio ELKOV elektro

Vybrat vhodné osvětlení do celého domu a ještě jej designově sjednotit, není žádná legrace. Proto jsme se obrátili na naše designéry, kteří společně s technikem firmy ELKOV elektro vybrali v jejich showroomu vnitřní i venkovní svítidla. Řešili hlavně bar

Jak pěstovat cykas

Jak pěstovat cykas

Péče o orchideje v zimě

RNDr. Miloslav Studnička popovídá o tom jak se o orchideje starat v zimním období

Test zářivek

Reportáž s paní JUDr. Idou Rozovou, která se zúčastnila testů žárovek i zářivek a povídání o úsporném svícení

Zimní řez ovocných stromů

Zimní řez ovocných stromů

ČTĚTE DÁLE

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.