Jaké je správné světlo Vánoc?

Nemyslíme teď to betlémské, které se přiváží ze skutečného Betléma a pak odnáší v lampách domů. Máme na mysli, jak dobře (nebo špatně) je prozářený o vánočních svátcích váš domov.

17_ph164121-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: IKEA

Jen pro pořádek, aby to nevypadalo, že máme snad něco proti betlémskému světlu: Je tomu právě naopak, jde o krásný zvyk, vždyť je velmi povznášející nést si ho domů a opatrovat ho, a pokud máte možnost, určitě si je pořiďte. To ostatní, o čem tu budeme mluvit, jste mohli ohlídat už dávno před svátky.

Spojte lampy a vytvořte zátiší

Světla by mělo být hodně, ale nesmí obtěžovat, být ostré a očím nepříjemné. K Vánocům patří světlo měkké, lampy, které vrhají pěkný stín či stínidla, která tvoří zajímavé obrazce na stěně nebo na stropě. Potřebujeme také lampy, které se dají snadno přenášet, a mohou spolu s vánoční dekorací tvořit pěkná zátiší, která prozařují prostor, nebo stát v místě, kudy budeme často procházet (třeba ke stromečku).

Pokud máte svítidel opravdu dost, ale chybí atmosféra, může pro vás být tipem zimní kolekce tapet Light+Light, která je právě na světýlka přímo zaměřená.

Zmnožení jednoduchých svítidel se vyplácí nejen o svátcích, trs lamp vždycky vypadá dobře a vytváří pěknou atmosféru. A pořád je u interiérových designérů oblíbené. Jemný lesk na skleněných baňkách, kapkách a dalších tvarech kryjících žárovku je také žádoucí a zároveň zrovna i módní. Podstatnou roli při nasvěcování bytu hrají nástěnná svítidla, jejich svit z boku a střední poloha mezi závěsným lustrem a stolní lampou nabízí nové možnosti, jak něco ozářit.

Drobnosti dodáme

Když dokončíme rozmístění světel a celkové aranžmá bytu, přidáme na závěr neodmyslitelné vánoční atributy. Máme na mysli především celou náruč drobných LED světýlek, která můžeme dát na stůl pod kousek průsvitného materiálu, vložit je mezi zelené větvičky a další ozdoby v misce, rozvěsit, kam nás napadne.

Pak už jen vyhrabeme a naleštíme staré svícny, ukryté v zásuvce, přidáme živé světlo svíček, a jsme na všechno připraveni. Přesněji, opravdu na všechno jen potud, pokud máme po ruce něco, čím bychom uhasili zárodek ohýnku, kdyby něco…

9.12.2021 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist