Jaké použít barvy v malém bytě?

Současná moderní doba nám většinou prostor k životu ubírá. Lidé se stěhují do měst, ve městech jsou až na výjimky povětšinou byty malých rozměrů. Musíme se tedy naučit v nich bydlet a přizpůsobovat si je k obrazu svému. Pokud se zabýváme vztahem barvy a velikosti prostoru, je třeba konstatovat, že vždy bude mít barva použitá právě v malém prostoru mnohem větší dramatický dopad, než v prostoru velkém.

Naštěstí lze malou místnost vymalovat vždy poměrně rychle a levně, takže je možné zároveň v menších prostorách při malování také vyzkoušet různé méně obvyklé barevné kombinace anebo různé efekty případně struktury.

Pokud zařizujete malou místnost, nemusíte se zaměřit pouze na bílou nebo téměř bílou barvu. Je sice pochopitelné, že pokud omezíte barevnost stěn, nábytku i podlah na limitovanou škálu světlých neutrálních tónů, bude malá místnost vypadat větší, ale ne všichni  mají v oblibě neutrální světlé odstíny. Ani v malé místnosti se nemusíte upnout na světlé barvy.  Můžete například zvýraznit hluboký výklenek v pokoji tím, že jej vytapetujete sytě kontrastní barvou. Zde je vhodné místo na to, upozornit vás, abyste mysleli na to, že barva nanesená na stěnu, bude i po zaschnutí vypadat vždy tmavší než vzorek aplikovaný na proužku papíru.

Proč nezvolit třeba jasně žlutou nebo nachovou barvu? Žádný problém nenastane, jestliže omezíte příslušnou barevnost kompozice na různé odstíny téže barvy.V malé místnosti
můžete použít dokonce i tmavé barvy. Je však nutné vyhnout se mnoha barevným kontrastům anebo kombinaci tmavých barev se sytě barevným či vzorovaným nábytkem. Pokud byste se této chyby dopustili a ve své kompozici zapojili velké množství soupeřících barev, malá místnost by nakonec působila přeplněně a stísněně.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Experimentovat v malých místnostech se dá i s nepřímým osvětlením. Příkladem může být nasvícení stropu. Takové osvětlení zjemní barvy a v malých prostorách, jako jsou například výklenky a rohy, určitě vyvolá dojem většího prostoru.

Pokud jste majiteli nízkých stropů, i pro vás máme řešení, jak vytvořit stropy vyšší, i když pouze díky optické iluzi. Pokud nejsou v místnosti žádné dekorativní prvky, jednoduše vymalujte stop bíle a stěny jedním téměř bílým odstínem, a to od stropu až k podlaze. Pokud místnost obsahuje tradiční dekorativní prvky jako lišty na obrázky a obrazy, ostění nebo  římsy, místnost vystínujte. Vodorovné členění stěny zkrátka namalujte jemně odlišnou variantou tónu bílé barvy. Směrem k podlaze pokračujte vždy úsekem s odstínem barvy o tón tmavším. Úseky čleňte podle dělících ploch, třeba podle římsy anebo lišty obrazu. Tón barvy u podlahy bude nejtmavší.  Podlaha samotná by měla být v tomto případě v nejtmavším odstínu. Volit byste však neměli z odstínů příliš tmavých, ty by naopak místnost ještě více zmenšily.

Zelená barva v bytě“ a „Bílá barva v moderním interiéru“ jsou názvy našich předchozích článků zabývajících se barvami v interiérech. Nahlédněte do nich.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: home-designing.com, digidigs.com, trendecoration.com, iseecubed.com, homeincast.com, designedbyrob.com, onewomenshaven.blogspot.com, doseofhappy.com, hotstyledesign.com

22.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist