Jaké jsou výhody a úskalí americké hypotéky?

Pokud jste se setkali s pojmem americká hypotéka a vlastně ani nevíte, o co se přesně jedná, je nejvyšší čas tento typ úvěru představit včetně hlavních výhod a úskalí. Vyhovovat bude především těm, kteří mají zájem půjčit si až milionové částky se zajímavým úrokem bez povinnosti uvádět účel.

Pravidla jsou přísná a bude ještě hůř

Vůbec nejrozšířenějším typem hypotéky na českém trhu je účelový hypoteční úvěr, ze kterého dle informací ČNB čerpá finance přibližně 14 % obyvatel. Banky a finanční instituce tento typ úvěru poskytují pouze na bydlení bez ohledu na to, zdali se jedná o stavbu nového domu, nebo například rekonstrukci starého bytu. Žadatel v každém případě dokládá účel půjčky, s čímž je spojen také odhad ceny nemovitosti. Výše úvěru může být dle doporučení ČNB maximálně 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Zajištění je realizováno zástavním právem k pořizované či jiné nemovitosti ve vlastnictví žadatele. V blízké době centrální banka plánuje další regulace, které by měly přinést další zpřísnění schvalování a poskytování hypoték.

Hypotéky nejsou jenom na bydlení

Že vám tyto podmínky přijdou moc přísné a potřebujete si půjčit i na něco jiného? V tom případě by vaší pozornosti neměla uniknout americká hypotéka. Jedná se o neúčelový hypoteční úvěr, který můžete použít k libovolnému účelu. Hlavní výhodou je absence povinnosti něco vysvětlovat a dokládat. Půjčené peníze mohou jít nejen do bydlení, ale třeba také do refinancování dříve poskytnutých úvěrů, zaplacení dovolené nebo pořízení nového automobilu. Ve srovnání se spotřebitelským úvěrem máte možnost získat nižší úrokovou sazbu a výrazně delší dobu splatnosti.

Využijte peníze tak, jak uznáte za vhodné. Vše je doopravdy pouze na vás. Ostatně právě to je hlavní rozdíl v porovnání s běžným účelovým hypotečním úvěrem. A co je pro obě hypotéky bohužel společné? Odpovědí je zajištění zástavním právem k nemovitosti, kterému se nevyhnete. Z toho vyplývá, že hlavním úskalím žádosti o americkou hypotéku je nutnost vlastnit dostatečně hodnotnou nemovitost.

Zástavní právo bude sloužit k zajištění vašeho dluhu. V případě platební neschopnosti riskujete ztrátu objektu. Na nemovitosti nesmí váznout zástavní právo třetí osoby. Podmínkou zpravidla je, aby se nemovitost nacházela na území České republiky. Maximální výše neúčelové hypotéky se pohybuje okolo 70 % hodnoty nemovitosti, kterou jste se rozhodli pro zástavu poskytnout.

Americkou hypotéku vybírejte s rozvahou

S tímto typem úvěru máte možnost půjčit si poměrně vysokou částku. Jednotky milionů korun mohou dorazit přímo na váš účet. To jinými slovy také znamená, že byste výběr konkrétního poskytovatele neměli zbytečně uspěchat. I malé rozdíly v úrokové sazbě a poplatcích dokáží zásadně zamíchat s částkou, kterou budete muset v průběhu let zaplatit. Neváhejte tak vsadit na srovnání amerických hypoték na internetu. Stačí vám k tomu pár minut. Na jednom místě porovnáte výhodnost nabídek včetně klíčových podmínek a dalších povinností. Počítejte však s tím, že u americké hypotéky se nevyhnete o něco složitějšímu papírování. Vedle zástavy nemovitosti budete jako žadatel dokládat také výši příjmu.

Příležitost i pro vás?

Americká hypotéka je zajímavou možností pro vlastníky nemovitostí s potřebou půjčit si větší objem peněz s lepším úrokem, než jim dokáže nabídnout běžný spotřebitelský úvěr. To vše bez vysvětlování a dokládání účelu, na co budou peníze použity. Americká hypotéka se tak stává nezřídka řešením nevýhodných starších úvěrů a cestou, jak investovat rozjezd podnikání. A dost možná také trefou do černého pro vás samotné.

25.5.2018 2:47 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist