Jaké jsou trendy ve výběru oken?

Je tomu už dávno, co byla k dostání jenom obyčejná, typizovaná bílá okna. Postupem času se začaly objevovat různé barvy, ale také velikosti, díky kterým se z oken mohl stát stylový prvek udávající moderní směr bydlení. Jaké trendy vévodí výběru oken v dnešní době?

jake-jsou-trendy-ve-vyberu-oken_01-1100x618.jpg Zdroj: Pramos

Jen bílá to může být?

Ačkoliv klasická bílá plastová okna stále v nabídce najdete, v žebříčku prodejů už si prvenství nedrží. Vybrat si totiž zákazníci mohou z pestré škály barev a odstínů, které se snadno přizpůsobí celkovému vzhledu budovy a interiéru.

Nejoblíbenější barvou posledních let je šedá, a to v odstínu antracit a čedič. Popularitu si získala především svou věrnou imitací hliníku, která může dosáhnout dokonalosti ve spojení s probarvenými okenními profily. Můžete se tak pyšnit okny s bezkonkurenčními vlastnostmi oken plastových, ale s elegantním šedým vzhledem oken hliníkových.

Šedému trendu však nepropadli úplně všichni. „Poslední dobou sleduji i zákazníky, kteří říkají, že je to pěkné, ale že šedé už je všude plno. Dnes se zákazníci dívají i po nestandardních odstínech,“ potvrzuje Ilona Škodíková z jihomoravské firmy PRAMOS. Na vzestupu jsou tak v současné době také odstíny imitující dřevo, jako je Sheffield Oak či Turner Oak. Ty nenapodobují dřevo pouze svým vzhledem, ale také povrchem.

Jednoduché propojení domu a terasy

Oblíbeným řešením v rodinných domech jsou posuvné dveře, které do interiéru pouští velké množství přirozeného světla a obyvatelům usnadňují přístup na zahradu. I velkoformátová okna jsou v poslední době čím dál žádanější.

Způsobů, jak „francouzského“ okna dosáhnout, je hned několik. Pomyslnou špičkou v technologii posuvných dveřích jsou HST hliníkové portály. PSK portály (posuvně sklopné dveře) jsou ekonomickým řešením ovládaným klikou a HS portály pohybující se po kolejnici představují dražší variantu, která se nejlépe uplatní na rušných místech, kde bude využívána velkým množstvím lidí.

Lze ušetřit za energie díky novým oknům?

Vizuální stránka oken není tou jedinou, která dnes určuje trendy. S čím dál dražšími energiemi roste také zájem zákazníků o to, aby měla okna co nejlepší tepelně izolační vlastnosti. A není divu, protože jsou to právě zastaralá okna, která mají často na svědomí únik tepla. Jejich výměnou můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění, a tak se vyplatí výběr oken řádně promyslet.

Zájem roste o trojskla, která v minulosti představovala pouze 30 % objednávek. Dnes ovšem domům dominují, a to díky svým skvělým izolačním vlastnostem. Není to ale pouze o nich – zaměřit byste se měli také na profily. U firmy PRAMOS je v současné době velký zájem o prémiový osmikomorový profil, který je s hodnotou koeficientu prostupnosti pro celé okno Uw nižší než 0,60 W/m.2K vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy.

I stínící technika udělá divy

Okna ale nejsou sólovým hráčem – úsporu energie můžete vylepšit také použitím vhodné stínící techniky. Pozornost si zaslouží venkovní žaluzie a rolety, které mohou hrát v otázce energetické úspory velkou roli, a to jak v zimě, tak v létě. Mezi oknem a žaluzií se totiž v zimě při úplném zavření lamel vytvoří vzduchová kapsa, díky které se vnější sklo a ostění rychle neochladí. V létě díky tomuto principu naopak ušetříte za klimatizaci.

Dalšími výhodami stínící techniky je tlumení hluku, zajištění větší bezpečnosti před vloupáním nebo poskytnutí většího soukromí.

Moderní technologie

Na poli smart technologií jsou stále nové a nové možnosti. Co bylo dříve pouhou myšlenkou, je dnes realitou, a tak mohou zákazníci vylepšit bezpečnost svých oken třeba moderním kováním, které je doplněné o elektromagnetické kontakty. Okna tak mohou spolupracovat s centrálním bezpečnostním systémem. Lepší bezpečnost získaly také dveře, které se dajíovládat pomocí otisku prstů. Smart technologie je stále na vzestupu, a tak se dá očekávat i nárůst poptávek do budoucna.

1.8.2022 7:07 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist