Jaké jsou hlavní důvody pro využívání solární energie?

V dnešní době se ukazuje jako velmi výhodný systém solárních panelů pro soukromé objekty. Jak už jste jistě zaregistrovali, ceny elektřiny, plynu a vody jdou poměrně strmě vzhůru, což se logicky projevuje na provozních nákladech domácností. Investujete-li do kvalitního solárního systému, ideálně přímo do domácí solární elektrárny, sice vás to bude stát nemalé množství peněz v rámci počátečních nákladů, během několika let však zjistíte, že vzniklé úspory jsou skutečně významné.

depositphotos_12145575_s-1100x618.jpg Zdroj: depositphotos.com

Solární energie se dříve využívala spíše u větších objektů, zejména těch průmyslových, rovněž vznikala solární pole, která se napojila na centrální energetickou soustavu, díky čemuž se snížila potřeba výroby drahé elektřiny v klasických elektrárnách. V posledních letech je ale stále více v kurzu také domácí solární elektrárna.

Solární energie šetří vaši peněženku

Hlavním důvodem, proč si takovéto zařízení nechat v rámci vašeho objektu zbudovat, je samozřejmě úspora peněz. Už jen samotný solární ohřev vody šetří stovky, ba dokonce tisíce korun měsíčně, protože zkrátka nemusíte být tolik závislí na centrálních dodávkách elektřiny. Ohřátou vodu lze využít nejen ke sprchování, dá se zavést například do systému podlahového vytápění.

Dotace zpřístupňují domácí solární elektrárny i méně movitým majitelům

Moderní domácí solární elektrárna je schopna pokrýt značnou část spotřeby elektřiny v běžném rodinném domě. Energie ze slunečního záření přitom nic nestojí, jde tedy fakticky jen o onu zmíněnou prvotní investici. Ta se sice může pohybovat v řádech desítek, spíše však stovek tisíc korun, dají se ale uplatnit dotační programy, kdy vás pak pořízení solárního systému v konečném důsledku vyjde na zlomek původní ceny, neboť vám stát peníze z investice vrátí nazpět.

Akumulace elektřiny na horší časy

Mimořádně praktickou záležitost představuje domácí solární elektrárna, jež má nainstalovaný akumulátor. Díky němu lze totiž vyrobenou elektřinu střádat, takže když nepanují zrovna ideální světelné podmínky (je zima, respektive sluneční paprsky nejsou tak intenzivní), stále máte dostatečné množství energie pro běžný provoz domácnosti. Zajímavou alternativou je pak služba virtuální baterie, kdy se nespotřebovaná vyrobená elektřina ze solárních panelů ukládá do distribuční sítě, odkud ji pak lze čerpat.

8.8.2022 2:00 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist