Jaké barvy do dětského pokoje? Pro bojácné děti se hodí oranžová, miminka uklidní lila

Svět není pro nikoho z nás černobílý. Natož pro děti, které vnímají barevnost svého okolí velmi citlivě. Víte, jak na vaše děti barvy působí a které z nich jsou nevhodnější do dětského pokoje?
Při malování stěn v dětském pokoji, nákupu nábytku či výběru dekorací je nejlepší vycházet z barevného spektra, které najdete v přírodě.

obr.15_ikeaph119786-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: IKEA

Lepší jsou výrazné a kontrastní barvy

Podle vědeckých studií vnímají barvy už novorozenci. Průzkum prokázal, že nejvíce miminek se otáčelo za červenou skvrnou, která se pohybovala na šedém pozadí. Zajímavé je, že zelená zaujala pouze každé třetí dítě, žlutá každé čtvrté a modrá dokonce až každé desáté. Tato statistika se však týká skutečně jen hodně malých dětí.

Od třech měsíců života se to totiž změní. Tříměsíční kojenci už vnímají v podstatě všechny barvy, přestože ještě úplně nerozlišují jednotlivé odstíny. Je prokázáno, že třeba rozdíl mezi azurovou a světle modrou rozpoznají většinou až teenageři. Proto také do dětského pokoje patří barvy hodně výrazné se silným kontrastem.

Jak ladit pokoj pro miminka a jak pro větší děti?

Z rozličných průzkumů provedených během posledních let vyplývá, že novorozenci se dobře cítí v pokojíčcích laděných do lila odstínů. Dodávají jim klid, podporují jejich fantazii i vnitřní rovnováhu.

U větších dětí hraje prim už zmíněná uvedená červená barva. Musíte však dát pozor, abyste to s ní příliš nepřehnali. Děti, zvláště ty hyperaktivní, by se pak vám podařilo zklidnit jen stěží. Bojácným dětem dodá chybějící odvahu barva oranžová.

Jak vymalovat stěny?

I v dětském pokoji je lepší se při malování s barevností „držet při zdi“. Optimistického ladění místnosti dosáhnete například zářivě žlutou s několika pruhy světlemodré. Na velkých plochách, jako jsou stěny, strop, ale i podlahy, kombinujte maximálně tři odstíny.

Obzvláště dejte pozor na dnes hodně oblíbené dekory v podobě pohádkových postaviček. Místo samolepky, která je přímo na zdi, raději dětem obrázky či plakáty zarámujte. Po čase je můžete bez problémů vyměnit, zatímco dostat je dolů přímo ze zdi je podstatně složitější.

Přílišná barevnost děti rozptyluje a vzbuzuje v nich chaos a pocit neuspořádanosti. Zajímavé je, že podobně nepříjemně může působit převaha jedné intenzivní barvy. Obecně platí stejně jako v ostatních místnostech, že také v dětském pokoji je lepší zvolit neutrální základ, který umožňuje pozdější různé barevné obměny s minimálními náklady.

Text: Ivana Kukalová

3.2.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist