Jaká dřevěná podlaha je vhodná pro podlahové topení?

Podlahové topení je oblíbené, protože i za nižší teploty dokáže příjemně prohřát domov. Na rozdíl od vinylových či laminátových krytin ne všichni výrobci povolují pokládku svých dřevěných krytin na podlahové topení. Poradíme vám, jak je to s vhodností některých dřevin, jakou by měly mít tloušťku či jaké jsou maximální povolené teploty na povrchu krytiny.

drevena-trivrtsva-podlaha-1floor_kolekce-forte_dekor-dub-forte-3_kpp.cz_-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: KPP

Některé dřevěné krytiny se pro podlahové vytápění hodí. Vrstvené konstrukce dřevěných podlah jsou samozřejmě podstatně tvarově stabilnější, zatímco u masivních podlah hrozí zvýšené riziko prohybu a tvarových změn.

Navíc se masivní podlahy obvykle vyrábějí ve větších tloušťkách a u 22 mm už může nastat problém s  příliš velkým tepelným odporem. Některé dřeviny výrobci na podlahové topení nedoporučují, konkrétně se jedná o buk a kanadský javor, z exotických dřevin jmenujme např. Jatobu.

Co je tepelný odpor?

Tepelný odpor udává míru odporu proti pronikání tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu, tím pomaleji teplo prochází, a tím jsou vyšší náklady na vytápění. Proto existuje doporučení, že na podlahové topení nepatří podlahoviny s tepelným odporem vyšším než 0,15 – 0,16 m2·K/W.

Pro představu – dřevěné podlahy o tloušťce 15 mm mají tepelný odpor okolo 0,13 m2·K/W, takže je lze bez problému použít. U lepených dílců vinylových podlah dosahuje tepelný odpor hodnoty pouze 0,01 m2·K/W a je v podstatě na úrovni keramické dlažby.

Teploty vhodné pro podlahové topení

„U podlahového topení platí jedno zásadní omezení, společné pro všechny typy podlahových krytin, a to je maximální teplota na povrchu krytiny. Hygienické předpisy stanovují v obytných prostorách kromě koupelen a toalet maximálně 28 °C na povrchu krytiny, tato hodnota nesmí být nikdy překročena, a to ani pod trvale přikrytou částí krytiny, tedy např. pod kobercem, sedačkou nebo skříní,“ vysvětluje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi.

Vyšší teplota jednak není zdravá pro lidský organismus a může dojít i k poškození podlahy. U dřevěných či laminátových podlah mohou vzniknout spáry nebo se dokonce začnou dělat trhliny. U vinylů se dílce roztáhnou a vzniknou tzv. stříšky ve spojích.

Teplovodní systém nebo rohože?

Dřevěná podlaha se bude chovat v obou případech stejně, ale jinak se bude chovat podlahové topení – zatímco teplovodní topení je zalité v mazanině, třeba v cementovém potěru, nebo anhydritu, topné rohože jsou položeny přímo pod krytinou, takže u nich je rychlejší nástup teplot.

Všeobecně platí, že krytina by měla být výrobcem pro podlahové topení schválena. Současně je třeba zjistit u konkrétního produktu, zda umožňuje použití obou dvou systémů. Většina výrobců totiž povoluje teplovodní topení, ale elektrické schvalovat nemusí.

Údržba dřevěných podlah

Je nezbytné, aby byly otevřené póry dřevěných olejovaných podlah ošetřeny olejem, čímž se zabrání jejich vysušování. „V případě, že je podlaha položena na podlahové vytápění, je její olejování dvakrát za rok nezbytné, ideálně před a po ukončení topné sezóny,“ říká Milan Mrkáček z KPP.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist