Jak zlodějům neusnadnit práci? Jedete na dovolenou?

Zabezpečovací systémy slouží k ochraně objektů, bytů či rodinných domů a jejich úkolem je zlodějům komplikovat jejich „práci“. Mnohem lepší ale je, když k žádné takové situaci nedojde, když není důvod k tomu, aby se alarm zapnul, budil ulici a nebo volal policii. Zkrátka je dobré zloděje nedráždit a nelákat. A jak?

Zloděj většinou nechodí loupit bez rozmyslu. Svou oběť si vybírá a používá k tomu jednoduché metody, tedy metody zjišťovací. Znakem bohatství a tedy příslibem tučného úlovku, jsou jim např. zaparkovaná drahá auta před domem, luxusní a nebo jinak výjimečné vchodové dveře do bytu, poštovní schránky atp. Zloděj svou oběť nějaký čas sleduje, tedy zjišťuje, kdy chodí do práce, kdy se vrací a pak si vybírá nejvhodnější čas pro provedení loupeže. Zcela nejideálnější je pak období léta a nebo jiné období dovolených (okolí vánoc např.), kdy bývají lidé delší dobu pryč a zloděj tak má dost času si z jejich bytu vše pohodně odnést.

A jak zloděj pozná, že nejste doma? 

Prvním indikátorem jsou mu neotevřená oka a nebo naopak okna stále otevřená, zatažené a nebo stále roztažené závěsy, zkrátka, zloděj si všímá nějakého setrvalého neměnného stavu, který jasně prozrazuje opuštěnost bytu. A řešení? Dobře poslouží časový spínač, který umí v přednastavenou dobu rozsvítit světlo např. v pokoji, zapnout a pak vypnout TV a nebo jinak simulovat něčí přítomnost v bytě. Koupíte jej v každé prodejdne typu „elektro“. Stejně tak je dobrá dohoda se sousedem, který jeden den okno otevře, druhý den zavře atp.

Co je ale zcela nejzásadnější?

Tzv. bytaři se orientují zejména podle přeplněné poštovní schránky. Pokud ji totiž nikdo nevybírá, pak je jasné, že dotyčný není doma. Je tedy dobré poprosit souseda o vybrání pošty a to zejména v případě, kdy v dané lokalitě není výjimečným zjevem roznos reklamních letáků vhazovaných do schránek, které jsou tím pádem plné už po jednom dni. No a to je jako by opuštěný byt říkal: „dobrý den pánové, přejete si mne vyloupit“ ?

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv

3.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist