Jak zařídit kuchyni, aby se v ní dobře vařilo a žilo

V kuchyni trávíme hodně času. Je to také nejvíce užívaná místnost v bytě. Při jejím plánování bychom si proto měli dát opravdu záležet, protože jen v dobře zařízené kuchyni se vám bude dobře pracovat a žít. Přinášíme pár tipů, jak na to.

shutterstock_1139281715-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: shutterstock.com

 

Pro vzhled jsou nejdůležitější barvy

Je to jednoduché, když přijdete do místnosti, barvy jsou tím hlavním, co upoutá vaši pozornost. V kuchyni je to stejné, i když jsou tu mnohem důležitější věci. Barvy a vzory z velké části ale rozhodnou, jak se v ní budete vy i návštěvníci cítit.

Vyzkoušejte barvy, uvidíte, jak se vám zalíbí, trendem je neutrální základ a využití výraznějších barev na doplňcích, které vám kuchyň rozzáří. Lze je také použít na stěny nebo obložení.

Šedá barevná schémata pro kuchyně se stala populárnější s pokrokem moderních stylů. Nejlepší na šedé barvě kuchyně je, že s ní můžete pracovat na stěnách i skříních. Světlé kuchyňské barvy, jako je bílá a zemité přírodní odstíny, jsou odlišné tím, že zde, oproti minulým letům vévodí super matné povrchy.

Vzhledem k tomu, že většina kuchyní má černé, bílé nebo stříbrné spotřebiče, zkuste na stěnách neočekávanou výraznou barvu.

Spotřebiče usnadní práci

U spotřebičů požadujeme funkčnost a dlouhou životnost, rozhodně by ale měly svým vzhledem do kuchyně takzvaně sednout a souznít s ní. Velice oblíbenou na velkých spotřebičích se stala černá nerezová ocel. U malých spotřebičů se nebojte vybírat z různých neutrálních tónů až po vzorované prvky.

A pokud přeci jen dáváte přednost klasické nerezové oceli, volte tu, která má úpravu proti otiskům prstů a její udržování v čistotě je tak snazší. Zároveň je trend uschování mikrovlnné trouby do skřínky tak, aby byla mimo dohled.

Rychlá, bezpečná a ekologická, to je indukce, která spotřebovává méně energie a je pokračujícím trendem letošního roku. Sklokeramické desky jsou již na ústupu.

Pracovní deska stojí za zamyšlení

Mezi nejčastěji používané materiály se stále řadí laminátové desky, které najdete v mnoha překrásných dekorech a vynikají nízkou cenou.

Veliké oblibě se těší i umělé kamenné desky, které disponují vysokou odolností, ale značnou cenou. Masivní dřevěné desky jsou klasikou, za kterou si sice připlatíte, ale za to si koupíte skutečné srdce domova, které je teplé a vřelé. Navíc je lze poměrně snadno renovovat přebroušením.

Široká škála obkladů

Na výběr máte ze široké škály matných obkladů – klasických dlaždiček, mozaiky, beze spár, skla, nebo snad velkoplošných desek ze stejného materiálu, jako je deska?

Nebojíte se experimentovat? Oživte kuchyň trochou exotiky s dekorem inspirovaným španělskými či marockými styly. Získáte tak podstatnou dominantu vaší kuchyně.

Co je trendy dispozice?

Pokud to prostor dovolí, určitě nezapomeňte na ostrůvky. Příprava pokrmů je na nich příjemnější díky dostatku světla, volnosti pohybu a vytvářejí prostor pro nerušený kontakt s rodinou. Větší využití širokých a hlubokých zásuvek je dalším praktickým a designovým detailem pro letošní rok. Přístup i skladování je v nich snadnější a příjemnější.

Praktické drobnosti

Je dobré mít na paměti, že na třídění odpadu je dobré myslet již při zařizování nové kuchyně. Na výběr máte mnoho druhů od závěsných košů na dvířka skříňky až po výsuvné sortery. Umisťují se pod dřez, kde jsou nejšikovněji po ruce.

Tady máte opravdu na výběr. Největší důraz se klade na funkčnost, ať už zvolíte dřez z granitu, porcelánový nebo nerezu vždy volte takový, který vám dotvoří styl vaší kuchyně.

Opomíjené osvětlení

Na světla v kuchyni často zapomínáme a při tom rozhoduj o atmosféře ale také o tom, jak se v kuchyni bude pracovat.

Centrální světlo se nese v duchu nečekaných prvků, tvarů a kombinaci kovů. Nad pracovní deskou pak vedou mezi osvětlením led panely a led profilové světelné lišty. Ty mají vysokou svítivost a dlouhou životnost. Trendem jsou volné, světlé prostory.

Ohledně barevností vedou kombinace bílá se zlatou, černá a růžové zlato. Tvary jsou různé, ať je to svítidlo s výřezy, koule, tvar kapky, nebo světlo se vzorem může být buď minimalistické, nebo masivní. A nemusí to být vždy je solitér. Symetrie je totiž skvělá, pověste je ve dvojicích.

Naprostá nezbytnost

Největším trendem letošního roku jsou plně integrované odsavače par, které vám zajistí dokonalé odvětrání. Ať se jedná o ty zabudované ve varné desce, nebo ty v pracovní desce. Pokud disponujete velkým prostorem a ostrůvkem v kuchyni, tou pravou volbou je odsavač par hladce zabudovaný ve stropě.

Obě varianty mají vytvořit čistší, moderní vzhled. Zlatou střední cestou jsou digestoře zabudované v horních skřínkách, jsou vysoce výkonné a zapadnou do každé kuchyně.

27.7.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist