Jak zařídit domácí pracovní koutek

Už to není jen o tom, zda pracujete občas z domova. Většina z nás se prostě bez kousku místa, kde má notebook, nájemní smlouvy, bankovní dokumenty apod., dneska už neobejde. Pracovní koutek se tedy pomalu stává nutností a vyplatí se na něj myslet už při zařizování bytu, nebo si na něj vyhradit dodatečně kousek místa.

13west36852471842_21d1935d3f_o-1100x618.jpg Celá galerie 27 Zdroj: Westwing

Minimalisticky, ale útulně

Nemáte-li doma dost místa na samostatnou pracovnu, ještě to neznamená, že musíte povalovat důležité dokumenty po celém bytě. Určitě najdete kousek místa, který se dá proměnit v „minipracovničku“. Ta sice může ladit s ostatním zařízením v interiéru, ale můžete ji pojmout jako samostatný ostrůvek v moři.

Aby příliš nenarušoval celkový dojem, vsaďte na nenápadný minimalismus. Upřednostněte pastelové barvy, bílou a šedou, kvalitní přírodní materiály, a to především světlé dřevo.

Pracovnu v tomto stylu ještě více odlehčíte plastovými či lakovanými doplňky a zútulníte ji plakátem nebo originální grafikou na stěně. Kromě stolní lampy můžete prostor doplnit ještě dekorativními světýlky či svíčkami, na židli nebo pod nohy si dejte kožešinu a za chladných podzimních večerů se bude hodit i měkká teplá deka.

Když to jinde nejde

Míst, vhodných pro pracovní koutek se u vás doma možná najde i několik, ať už třeba v rohu v obýváku, nebo v hale pod schodištěm. Pokud ale jste opravdu nenalezli vhodnější řešení, můžete se zaměřit i na ložnici. Důležité však je, abyste počítač pokaždé důsledně vypínali, a pokud možno co nejdále spací zóny odkládali i telefon.

Není sporu o tom, že ložnice má především sloužit k odpočinku, takže práce a administrativa by sem měly mít přístup jen výjimečně. Nicméně někdy to opravdu jinak nejde. Pojměte tedy tento prostor multifunkčně jako „dva v jednom“ a pořiďte si třeba šikovný toaletní stolek, který disponuje šuplíkem a dá se občas proměnit i pracovní.

Odborníci určitě namítnou, že pracovní stůl má mít rozměry 70 × 140 centimetrů, ale na druhou stranu přece nemusíte za každou cenu dodržovat všechny normy. Potřebujete přece spíše jen podstavec pod notebook, abyste ho nemuseli obsluhovat v posteli, a k tomu klidně stačí o něco menší plocha. A vy se na jednom místě můžete podle potřeby zkrášlovat, nebo tam pracovat.

Když se k vám nehodí, schovejte ho

Je pravda, že do některých interiérů se prostě pracovní koutek vůbec nehodí a působí tam extrémně rušivě. I v tom případě však existuje elegantní řešení. Malý pracovní stolek můžete schovat ve skříňce, která je vybavená vyklápěcími policemi. Ty po splnění svých povinností jednoduchým pohybem zavřete. Toto řešení se skvěle hodí do bytů, kde potřebujete šetřit místem, ale zároveň se nechcete krčit při vyřizování e-mailů na křesílku v obýváku. K dostání jsou buď hotové výrobky, nebo si je můžete podle potřeb nechat vyrobit na míru.

V některých případech možná oceníte přenosné pracovní stolky, jejichž konstrukce je obyčejně vyrobená z lehkého kovu, takže je bez námahy přisunete tam, kam jsou zrovna potřeba.

Praktické pracovní zázemí

Skřipce na vzkazy, korkové nástěnky, případně nátěr s tabulovým či magnetickým efektem – to všechno jsou důležití pomocníci při vašich domácích pracovních chvilkách. Díky nim budete mít všechno na očích a žádný vzkaz ani důležitá poznámka už „nepadnou pod stůl“.

V pracovním koutku by neměla chybět ani stolní lampa

Sice se nejlépe pracuje při denním světle, ale zvláště v zimních měsících se bez lampy neobejdete. Pořiďte si raději lampu nastavitelnou, kterou si můžete podle potřeby natočit tak, aby její světelný kužel směřovat přesně do míst, kde máte nedostatek světla.

Uvidíte sami, že oceníte také jednu či víc polic, na které si budete moci ukládat šanony s účty, záručními listy a dalšími písemnostmi. Ty, ať chcete, nebo ne, se postupem času hromadí v každé domácnosti.

5.9.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist