Jak zařídit atypickou ložnici?

Zařizovat tak intimní a zpravidla nevelkou místnost jako je ložnice obvykle není hračka ani tehdy, jedná-li se o pokoj s klasickým dispozičním řešením. S atypicky řešenou ložnicí je o to víc starostí a práce…. ale i konečný výsledek může být o to působivější, když víte, jak na to!

Nábytek do atypické ložnice
Prvotní chaos a zoufalé plánování bouracích prací v takto netradičních ložnicích patří mezi typické příznaky špatné informovanosti majitelů domůbytů.  Sehnat pěkný a kvalitní nábytek do ložnice s netradičním půdorysem, podkrovní nebo třeba výklenky zdobené ložnice je přitom dnes již poměrně snadné.

Atypický nábytek si můžete nechat vyrobit na míru od profesionální truhlářské firmy, nebo přímo od výrobce nábytku. Kupodivu není cena takto na zakázku zhotoveného nábytku nikterak vyšší, nežli v případě sériově vyráběných kusů, navíc to má tu výhodu, že dostanete přesně to, co potřebujete.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

Atypický nábytek pro podkrovní ložnici
Nejčastější podobou  atypické ložnice je jednoznačně její podkrovní verze. Snížená výška stropu, zkosený strop, trámy, absence pravých úhlů nebo nevzhledný nosný sloup – to jsou klasická úskalí takovéhoto prostoru.

I na tyto nepříjemnosti vyzrajete s atypicky řešeným nábytkem na míru. Je však dobré pamatovat na to, že v půdních prostorech je záhodno umístit spíše minimum vybavení (včetně nábytku).

Ještě šatnu…
Řešíte-li nestandardní ložnici, je zcela jisté, že ani šatna zde nebude moci být provedena v klasické podobě samostatné místnosti či vyřešena nějakým dělícím prvkem. Populární jsou například důmyslné, zabudované skříně, vestavěné do celé plochy jedné stěny.

Velké detaily
Ani v atypické ložnici se nemusíte bát textilií, látek a měkkých textur.  Pro umístění záclon nebo závěsů zvolte například hliníkové systémy kolejnic. Jejich velkou předností je nízká hmotnost, variabilita a možnost ohybu podle daných dispozic.

Rovněž netradičně umístěné osvětlení umí zázraky.  Rozhodně byste neměli podceňovat ani způsob zavírání skříní a komod – všechen uzavíratelný nábytekdvířky by měl jít pohodlně otevřít i současně, aniž by se dvířka jakkoliv blokovala.

Kam s postelí?
Umístění postele je téma číslo jedna především pro učení Feng Shui. Dokonce i pro případ atypické ložnice Feng Shui schovaných „pár es v rukávu“, pokud však těmto postupům pro zařizování interiéru nevěříte, vždy byste měli ctít alespoň obecné pravidlo, které vám zajistí lepší spánek: V nohách postele ani za jejím čelem by nikdy neměly být dveře (tedy vždy jen po stranách postele). Nohama napřed z místnosti se totiž vynášejí neboštíci a když bude vcházet  dveřmi za vaší hlavou nezvaný host, neuvidíte jej!

Důležité je, aby umístění lůžka bylo dostatečně stabilní a prostorově výhodné vůči okolnímu prostoru. S ohledem na jedinečné tvary a rozměry neobvyklé ložnice byste měli vybírat rovněž tvar a velikost samotné postele.

Čtěte také:

Italská inspirace do vaší ložnice

Svěží letní trendy pro vaši ložnici

Sexy styl pro vaši ložnici

Text: Lucie Sýkorová
Foto: atypicaltypea.com, jovimmo-immobilier.com, archzine.org, archdeco.net, greenhomedesigning.com, interiordesignideas.com, lusterinteriors.blogspot.com,

19.7.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist