Jak zaplatit nábytek či elektroniku? Asi nejlépe spotřebitelskou půjčkou

Vybavení bytu nelze financovat úvěry ze stavebního spoření a většinou není ani vhodné využít americkou hypotéku, kde je nutné zastavit bance nějakou nemovitost. Jestliže člověk nepotřebuje milióny korun ale jen sumu v řádu desítek tisíc korun na pořízení nábytku a nejrůznějších bytových doplňků, asi nejlepší je sáhnout po neúčelovém spotřebitelském úvěru.

134453-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

„Kdo rychle dává, dvakrát dává“. Toto pořekadlo platí i u neúčelových půjček. Pokud se lidé rozhodnou pro nákupy bytových doplňků, obvykle potřebují potřebné peníze získat co nejdříve. Bankovní domy jsou si této skutečnost dobře vědomy, a tak se snaží celý proces vyřizování úvěrů co nejvíce urychlit a odlišit se od konkurence. Také u klientů není výjimkou, že si vybírají banku podle rychlosti služeb. Rychlost vyřízení půjčky je tak velmi významný ukazatel.

Úvěr do několika minut

Peníze mohou zájemci o půjčku v mnoha případech získat nejen ve stejný den, ale prakticky do několika málo minut. Dokonce není ani ve všech případech nutné kvůli podpisu úvěrové smlouvy vážit cestu na pobočku banky.

Nejpohodlněji a nejrychleji získají spotřebitelský úvěr klienti, kteří mají v dané bance již nějakou dobu veden účet, na který si nechávají posílat výplatu. Zatímco neznámí klienti musí při žádosti o půjčku dokládat výši příjmů od zaměstnavatele, u lidí s účtem v bance postačí, aby se bankéř jen podíval na historii konta. Vše je pak možné vyřídit velmi rychle a peníze může mít klient i do několika minut na účtu.

Půjčka přes internet

Nejvyšší komfort je spojen s variantou, kdy žadatel o půjčku je klientem banky a o úvěr může požádat prostřednictvím internetového bankovnictví. Zájemce o úvěr musí pouze vyplnit formulář na internetu. Pokud tak učiní v pracovní den a splňuje podmínky pro získání spotřebitelského či kontokorentního úvěru, peníze může mít na svém účtu ještě tentýž den.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Jaký úvěr zvolit

Jestliže klient potřebuje rychle peníze, pak nejvhodnější variantou je běžný spotřebitelský úvěr. Peníze lze získat v hotovosti nebo na účet a je možné s nimi libovolně naložit.

Ve většině případů si žadatelé ani nemusí lámat hlavu s ručením, protože jedinou podmínkou pro získání půjčky je jen dostatečný příjem. S podmínkou zajištění úvěru se klienti setkají jen u některých bank, a to u vyšších částek.

Předností spotřebitelských úvěrů je poměrně variabilní splátkový kalendář. Půjčku je možné splácet až několik let (obvykle do pěti let). Roční úrokové sazby se pohybují od osmi procent výše.

Častou variantou je také kontokorentní úvěr – povolení banky k přečerpání konta. Výhodou je, že tato možnost je stálá. To znamená, že klient může sklouznout do záporného zůstatku, kdykoliv potřebuje, a nemusí banku pokaždé žádat.

Při počátečním uzavírání smlouvy o kontokorentním úvěru získá každý klient podle své bonity konkrétní výši úvěrového rámce – tedy maximální částku, o kterou lze konto přečerpat.

Úrokové sazby jsou zde vyšší než u běžných spotřebitelských úvěrů, ale nižší než u úvěrových karet – pohybují se mezi deseti až šestnácti procenty ročně.

Radek Šalanda
Foto autor
2.10.2006 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist