Jak začlenit kamínky do interiérových dekorací

Oblázky a pěkné nebo něčím zajímavé kamínky v nás obvykle vyvolají myšlenky na procházky kolem řeky anebo na dovolenou u moře. Někteří z nás jsou dokonce milovníky kamínků nejrůznějších tvarů, barev a velikostí a mají jich doma doslova celé sbírky, jiní z nich zase rádi vyrábějí zajímavé dekorace.

118564-1100x618.jpg Celá galerie 39 Zdroj: archiv redakce

A právě pro ty z vás jsme dnes připravili článek na téma kamínky v interiérech a interiérových dekoracích. Práce na takových dílech je relaxací sama o sobě. Člověk si při výrobě vlastnoručních dekorací srovná myšlenky v hlavě a navíc něco půvabného vytvoří.

Snad nejjednodušší dekorací je použití nasbíraných a umytých kamínků na výrobu váz anebo obalů na květiny (obr. č. 35, 40). Stačí použít vhodnou lepicí hmotu určenou buďto na sklo, plech nebo terakotu, předmět, který chceme polepovat, obalit textilní mřížkou a po zaschnutí přilepených kamínků povrch očistit a vyhladit, případně nalakovat a je hotovo. Ale to je pouze jeden z mnoha příkladů, jak využít hezké kamínky na domácí dekoraci.

Na kamínky lze samozřejmě i malovat, barvit (obr. č. 5, 18, 31, 39) je, využít je jako hrací kameny pro některou ze stolních her anebo je obháčkovávat či obšít kouskem starodávné krajky (obr. č. 8, 36, 30) a vystavit je například na konferenčním stolku v půvabné misce. Velmi oblíbené jsou i kamínky ve skleněných nádobách, akváriích atd., kde se vyloží na dno, zalijí vodou a na vodní hladinu se uloží několik drobných plovoucích svíček.

Další velmi půvabnou, na přípravu však poněkud časově náročnější variantou, jsou nejrůznější lepené podložky z plochých kamínků. V prvé řadě je zapotřebí nasbírat dostatečné množství plochých kamínků, aby pokryly celý podkladový materiál podložky. Kamínky následně důkladně očistit, cvičně si je sestavit na podložku tak, aby plošně zapadaly jeden vedle druhého, nakonec vzít lepidlo a kamínky jeden po druhém přilepit (obr. č. 2, 3, 4, 13, 15, 20, 22, 25, 25, 26, 27).

Ještě složitější variantou jsou obkládané a lepené podlahy anebo stěny s kamínky. Nejvhodnějšími místnostmi pro využití těchto časově náročných, avšak na výsledný efekt velmi působivých dekorací jsou kuchyněkoupelny (obr. č. 1, 10, 11, 12, 14, 16, 29, 37).

Takže nezapomeňte, až zase půjdete na procházku k řece anebo v létě vyrazíte na dovolenou k moři, sbírejte oblázky a zajímavé kamínky, abyste si mohli vlastnoručně vytvořit některou z dekorací, které vás zaujaly.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, pinterest.com, etsy.com, furnishburnish.com, houzz.com

3.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist