Jak zabránit kuchyňským koutům, aby se neroztáhly až do obýváku?

Sama vařit v oddělené místnůstce vybavené pouze kuchyňskou linkou a jen po očku sledovat dění v okolním bytě? To už je dávno minulost! V dnešní době je příjemnou samozřejmostí nových bytů kuchyňský kout, který volně a otevřeně přechází v obývací prostor. Jak ale takový kout od zbytku místnosti alespoň trošku oddělit, jak funkčně „rozporcovat“ prostor ? Nemusíme přece sbírat drobky od snídaně až pod televizí…

Trendem současné doby jsou tzv. otevřené prostory, řešené nejčastěji jako spolčené obývacího pokoje a kuchyní. Kromě toho, že byt mnohem lépe vypadá – je vzdušnější, jedná se i o ryze praktický prvek obydleného prostoru. Jídla se mnohem lépe servírují a hosté se mohou s hostiteli bavit i ve chvíli, kdy je jim připravována káva, aniž by museli opouštět pohodlná křesla v obývacím pokoji.

Přesto i tady platí, že méně je někdy více, proto nechávat prostor otevřený „dokořán“ není nejlepší variantou. Na řadu tedy přicházejí nejrůznější pultíky, ostrůvky,  stolečky nebo příčky, které místnost nejen jemně rozdělí a nenápadně tak funkčně určí, kde se nachází kuchařčino království, ale zároveň prostor opticky zvětší. Nevěříte? Stačí si jen vybrat z několika možností, které nám současné trendy nabízí. Ne nadarmo obyvatelé klasických panelových bytů probourávají příčky v kuchyních a nechávají prostor nadechnout tak, jak je tomu zvykem u nových bytů.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


Elegantní a zároveň praktický pultík čili „ostrůvek“

Nejelegantnější řešení představuje kuchyňský ostrůvek. Objednává se přímo s kuchyní, bývá v barvě kuchyňských skříněk a povrch je tvořen deskou ze stejného materiálu, jako je deska pracovní. Výhodou je celkové sladění se samotnou kuchyní a mnohoúčelové využití. Pod pultíkem také nalezneme další, a v kuchyni tolik potřebný úložný prostor – skříňky.
Příjemnou variantou je menší deska přidaná k ostrůvku ze strany zasahující do obytné části takto vzniklé místnosti. Nejenže ji mnohdy využijeme častěji než barový pult, ale oceníme ji zvláště v menších bytech, kde není příliš místa pro jídelní stůl. Dva lidé se bez problému nají přímo u této desky, která dokonale supluje menší stolek. Teď jen zbývá sehnat barevně sladěné židle a kuchyňský i jídelní prostor je elegantně vyřešen!

Potřebný a nenápadný jídelní stůl

Jinou variantu představuje přímo jídelní stůl. Je-li náš byt a tím pádem i kuchyňský kout větší, není problém umístit delší hranu stolu přímo k dělicí ploše koutu a obýváku. Pohodlné řešení nabízejí například půlkruhové stoly, které jsou zároveň mnohem bezpečnější než jejich hranatí kolegové – a to zvláště tam, kde se pohybují malé děti.
Máme-li k dispozici menší kuchyňský kout, ale zato příjemně velký jídelní prostor, můžeme místnost rozpůlit pomocí kuchyňských spotřebičů. Větší pomocníci jako trouba či myčka nádobí se sice „nevlezli“ přímo pod pracovní desku, jako přepážka místnosti však poslouží přímo dvakrát! Jedná-li se o vestavěné spotřebiče, málokdy si vůbec jejich zvláštního umístění na první pohled všimneme.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

A co třeba dlažba?
A jak oddělit kuchyňský kout maximálně nenápadně a přitom funkčně? Jednoduše. Zatímco ve zbytku místnosti je na zemi položena plovoucí podlaha, kuchyňský kout zdobí praktická dlažba.
Řešení, jak rozdělit obývací od kuchyňského prostoru jistě není málo. Stačí se jen vhodně inspirovat nebo jednoduše použít svou vlastní fantazii. Té se v tomto případě rozhodně meze nekladou.
Martina Tlachová

Foto: Ally studio, kuchyně Sýkora

27.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist