Jak vytvořit okouzlující mozaiku

Mozaika je stálicí nejen v našich bytech, ale i ve veřejných prostorách anebo na zahradách a často i v parcích. V bytech se s ní setkáváme nečastěji v koupelnách a v kuchyních, například na zdech za kuchyňskými linkami, v chodbách anebo na zahradách, kde z mozaiky mohou být vyskládané velmi pěkně působící chodníčky.

Skvělým způsobem, jak mozaiku ozvláštnit, je kombinovat ji s velkoformátovými keramickými obklady a vytvořit tak působivý formátový mix. Moderními technologickými postupy, jako jsou například kalibrace nebo digitální tisk lze vytvářet na keramických mozaikových obkladech dokonalý design.

Pamatujte na to, že pokud jste se v interiéru rozhodli k využití obkladů z mozaiky na rozsáhlejší ploše, pokládání by se měl jednoznačně zhostit profesionál. Je příliš mnoho záležitostí, které je třeba hlídat, například kolmost stěn, přímost hran, kvalitu povrchu, únosnost a v neposlední řadě i tvarovou stabilitu podkladu. Často se totiž stává, že je třeba dorovnávat podklad lepidlem a spárovací hmotou. Všechny tyto úkony vyžadují precizní provedení. Ideální je používat laserová měření anebo využívat infračervené nebo ultrazvukové pomůcky, a ty zrovna každý domácí kutil nemá po ruce.

Keramickou mozaiku můžete mít samozřejmě i jako podlahovou krytinu. A jako takové je keramice stále častěji dávána přednost, neboť mnoho uživatelů po ní sáhne z důvodu podlahového vytápění bytu. Podlahové vytápění má ve spojení s keramikou mnohé výhody. Díky keramice a jejím dokonalým parametrům je dosaženo takřka ideálního rozložení teplot ve vytápěné místnosti. Zvláště proto je keramika oblíbená v koupelnách a mozaikové provedení je jednou z možností. Zvláště v koupelně si přece vždycky vychutnáme příjemný pocit tepla stoupající přímo k našim stále promrzlým nohám! Navíc není potřeba se obávat, že by došlo k poškození krytiny. Keramická dlažba dokáže skvěle teplo akumulovat a navíc ho ještě i nějaký čas poté, co je topení vypnuto, uvolňovat.

Využíváte-li mozaiku na podstatně menších rozměrech, popusťte uzdu fantazii a nechejte se inspirovat svým tvořivým duchem a vytvořte si mozaiku dle svého vlastního návrhu.

S tím, jak a kde lze mozaiku v interiéru využít, jsme vás již seznámili v některých našich předchozích článcích s názvy „Ozdobte si mozaikou stěnu“, „Mozaika v koupelně“anebo „Ozdobte si stůl mozaikou“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com

15.7.2013 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist