Jak vylepšit bydlení podle principů učení Zen?

V dnešní poměrně hektické a zrychlené době je třeba i při zařizování a dekorování domovů myslet na vytvoření klidného prostředí, kde si můžeme užít chvíle ničím nerušeného klidu a odpočinku. Pomoci nám při tom mohou východní kultury. Nechte se inspirovat radami, který vycházejí ze zenového buddhismu.

Zenová tradice má své kořeny v Číně a odtud také pochází hlavní zaměření této odnože buddhistického učení, jímž je důraz na meditaci. Při meditování jde především o oproštění se od veškerých myšlenek a k získání určité životní rovnováhy. A k té samozřejmě z velké míry přispívá také prostředí, v němž žijeme. Co nám tato asijská inspirace přináší?

zen%20interier%201.jpg

Zdroj: archiv redakce

Propojení vnitřního a venkovního prostoru

Interiéry inspirované zenovou tradicí se z velké míry zakládají na propojování vnitřních prostorů, ale také na spojení exteriéru s interiérem. Používání přírodních materiálů jako je dřevo, bambus, korek či kámen je jedinečným způsobem, jak smazat dělící čáru mezi vnitřkem a vnějškem. Toto nenásilné propojování vede k vytvoření poklidného domova, které se stane vaším každodenním útočištěm. V duchu zenové tradice jsou v interiéru též oceňovaná velká okna s výhledem do otevřené přírody či zahrady, která mají uklidňující účinek.

Přírodní barvy zklidňují

Že mají přírodní barvy na člověka uklidňující účinky, není žádnou novinkou. Avšak už starodávná zenová tradice radí, jaké z barev volit. Především záleží na tom, co vám sedí. Dáváte-li přednost mořské modři, zeleni květin a nebo preferujete odstíny pískové či zlatavě žluté barvy, je čistě vaší volbou. Všechny tyto přírodní barvy umí pozvednout, zrelaxovat nebo zcela přenést vaši mysl do vzdálených končin, čím podporují vaší kreativitu a pomohou vám meditovat. Přírodní barvy jsou vhodné do obývacího pokoje i do jídelny, pro koupelnu a ložnici jsou lepší jejich jemnější pastelové odstíny.

Relaxujte, to je základ

Pojem „zenový interiér“ býval synonymem pro luxusní lázeňské prostory, kam lidé vždy přicházeli za relaxací a odpočinkem těla i ducha a které dříve i nyní pomáhají lidem nalézat jejich vnitřní já. Najděte si i vy to, co vás uklidňuje, u čeho můžete odpočívat a zakomponujte to do svého interiéru. Může to být klidná hudba, abstraktní obraz, originální umělecké dílko nebo asijská soška. Domov, který je inspirovaný zenovou tradicí, by vás měl přibližovat k přírodě a vést vás k nalezení klidu a vašeho vnitřního světa. Vše, co vám v této cestě pomůže, do takového interiéru patří.

Interiér vycházející ze zenové tradice je takovým interiérem, v němž můžete zpomalit, relaxovat, svobodně dýchat a užívat si, že je vaším domovem.

Čtěte také:

Bydlení podle indického učení vastu

Africká inspirace v moderním designu

Domov podle Feng shui – snadno a rychle

Klára Beščecová
Foto: Homeinteriordesigned.com, Homesresult.com, Freshome.com, Artlife101.blogspot.com, Deluxe-interior.com,

9.6.2015 1:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist