Jak vybrat sušák (nejen) na ručníky

Protože většina koupelen není kvůli nedostatečnému větrání vhodná pro sušení mokrých věcí, klasické šňůry na prádlo téměř zcela nahradily sušáky. Jak vybrat ten správný, který vám usuší zmáčené ručníky, ale i další prádlo, se dočtete v našem článku.

133748-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: archiv redakce

Velké rozpětí cen, od dvou stovek až po dva tisíce, máte na výběr při koupi přenosného sušáku, který je praktickou volbou. Můžete ho podle počasí či možností přemisťovat po bytě nebo balkoně, jak chcete. Pokud ho momentálně nepotřebujete, stačí ho složit a zasunout do úložných prostor, aby vám v bytě zbytečně nepřekážel.

A v čem že se tak liší jednotlivé modely, když jeden je desetkrát dražší než druhý? Ty nákladnější mívají větší nosnost a bývají lehčí, váží kolem tří kilogramů. Hmotnost je důležitá zejména, pokud s výrobkem často manipulujete. Ty levnější se mohou poměrně brzy rozbít proto, že pruty pod velkým náporem váhy, kterým jej zatíží právě třeba mokré ručníky, mohou prasknout. Důležitá je také kapacita. Některé sušáky nabízejí třeba jen deset metrů šňůr, jiné dvojnásobek.

Sušte ve výškách

Dobrou volbou jsou také stropní sušáky, které tvoří jakési pruty, na něž ručníky či další prádlo pověsíte, a také kladka na vytahování. V principu kopírují původní šňůry, ale mají oproti nim tu výhodu, že při věšení prádla nemusíte lézt na hranu vany, abyste dosáhli až dozadu. Pověšené prádlo lze vytáhnout až ke stropu, takže při mytí nebo sprchování nepřekáží. A jak vlastně stropní sušáky fungují? Šňůry spustíte přesně do takové výšky, abyste na ně pohodlně dosáhli, prádlo pověsíte a pak jej vytáhnete až pod strop. Jejich cena se pohybuje kolem pěti set korun.

Vymazlenější sušáky mohou mít dokonce více pater, nebo je lze rozložit přes větší prostory, třeba vanu. Tuto schopnost využijete třeba při sušení svetrů. Pokud potřebujete usušit pouze drobné věci jako třeba spodní prádlo nebo ponožky, hodit by se vám zase mohly typy, které je možné zavěsit na radiátor. Praktická mohou být také boční křídla. Některé typy sušáků je mají zvýšená, aby bylo možné i na krajní místa sušáků věsit delší ručníky nebo rozměrnější prádlo bez nutnosti kontaktu se zemí.

Uvažujete-li o použití sušáku třeba na zahradě či balkóně, je dobré, aby měl povrch odolný vůči korozi i UV záření. Sušáky mohou disponovat také bezpečnostním zámkem zamezujícím rozevření křídel v nevhodnou dobu.

Jana Šulcová
Foto: Pinterest.com

28.5.2015 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist