Jak vybrat pohovku na každodenní spaní?

V případě malých bytů se často musíme rozhodnut, zda volit klasickou postel, která zabere velkou část už tak malého prostoru, nebo zvolíme rozkládací pohovku, kterou sice musíme každý den skládat, ale nezabírá místo během dne. Rozhodneme-li se pro druhou možnost, musíme koupit sedačku pro každodenní spaní.

tiffany_modra_2_jech-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Jech

Je to otřepané, ale i v tomto případě se mnohonásobně vyplatí vsadit na kvalitu. Raději několik měsíců spěte na matraci na zemi a šetřete, abyste si mohli pořídit propracovaný kousek, který vám nezničí záda po pár nocích. Důležité je dbát na pohodlí a zároveň nezapomínat na kvalitní zpracování, které zaručí mnoho let spokojeného užívání.

„Tím prvním a nejdůležitějším před koupí sedací soupravy je alespoň vědět kdo sedací soupravu vyrábí a najít si zkušenosti předchozích zákazníků s tím, jestli se firma staví k problému čelem, pokud se nějaký objeví,“ říká Marek Jech, odborník ze společnosti JECH.

Nekupujte očima, ale zkoušejte

Vybírat sedací soupravu na každodenní spaní jen podle fotky na internetu se nevyplácí. Sebelákavější popis nemusí odpovídat skutečnosti. Vždy navštivte showroom, vyzkoušejte ji, a to ve všech jejích polohách. Pokud pohovku budete užívat i jako postel, nechce si ji rozložit a lehněte si na ni, abyste si byli jistí, že vám vyhovuje matrace, jak se s ní manipuluje.

Snadná údržba prodlouží bezvadný vzhled

Pohovka ať na sezení, či spaní by se měla snadno udržovat, a to nejlépe bez použití chemických prostředků, protože ty mohou potahy nenávratně poškodit. Nejvhodnější jsou potahy s úpravou Aquaclean, které se velice snadno udržují a čistí jen samotnou vodou a hadříkem.

Praktické jsou i snímatelné potahy, které můžete po sundání vyprat nebo dát do čistírny.

Váha pohovky napoví

Při zaměření na kvalitu matrace můžete využít jednoduchý test – dvě podobné sedačky si nadzvedněte. Ta těžší bude s největší pravděpodobností také kvalitnější.

Dobrá polyuretanová pěna se pyšní vysokou hustotou. Větší hustota má za následek také vyšší váhu. Jistota však bude, pokud se zeptáte prodejce, jaká pěna je v sedačce použitá. Kvalita pěn se udává v kg/m3, pěna ve vaší sedačce by rozhodně neměla mít pod 30 kg/m3. U levných sedaček se běžně vyskytuje 20–25 kg/m3. To je hlavní důvod, když se sedací souprava prosedí po pár měsících užívání.

Tajemství pružin

Sedačky s vlnovcovou pružinou jsou měkčí a zároveň mají i vyšší životnost. Vodorovně uložená vlnovcová pružina ve tvaru vlnovky je ukotvena v sedáku a v kombinaci s kvalitní matrací je výborným řešením pro rozkládací pohovky. Vyšší tuhostí se naopak vyznačují bonellové pružiny – v podstatě jde o vylepšené talířové pružiny.

Za matraci budete vděční

Pokud si plánujete pořídit rozkládací sedačku na každodenní spaní, zaměřte se na takovou, která v sobě bude mít ukrytou opravdovou matraci. Vaše záda vám za pár let poděkují.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist