Jak vybrat podlahovou krytinu do kuchyně a koupelny

Koupelny i kuchyně se vyznačují jistými specifiky, která je třeba při bezchybné volbě podlahové krytiny zohlednit. V koupelně jde především o zvýšenou vlhkost vzduchu, srážející se páru a přímý kontakt podlahy s vodou. V kuchyních se zase setkáváme s rizikem poničení krytiny či nehody v podobě rozbité a vyteklé myčky či ledničky. Pojďme se tedy detailněji podívat na úskalí výběru podlahové krytiny.

129767-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Stručná charakteristika vybraných druhů podlahových krytin:

Laminátové podlahy vynikají odolností
Laminátové podlahy, produkt, který se výrobci snaží neustále inovovat a zatraktivňovat, neboť musejí čelit rostoucí konkurenci ze strany dřevěných a nově především také vinylových podlah, jsou vysoce odolné vůči zátěži i poškození a nabízejí celou řadu designových alternativ. Na druhou stanu je třeba upozornit, že pokud k mechanickému poškození krytiny dojde, náprava bez následků je obtížná. Drobné škrábance lze opravit voskem, jde však pouze o zacelení povrchu, nikoli o neviditelnou nápravu. Jistým řešením je celou poničenou lamelu vyměnit, což však nemusí být vždy reálné. Nevýhodu dále představuje náchylnost laminátu na zvýšenou vlhkost a přímé působení vody, není-li již z výroby palubka ošetřena speciální úpravou nosné i nášlapné vrstvy (především hran). Středová dřevovláknitá deska totiž velmi snadno nasaje vodu, nabobtná a následně v podstatě není cesty zpět a krytina zůstává i po vyschnutí poškozená. Podlaha sama o sobě studí, což však lze vykompenzovat podlahovým vytápěním.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Dřevěná podlaha hřeje a do interiéru vnáší dotek přírody

Ze sortimentu dřevěných podlahových krytin upozorněme především na benefity moderních a bezkonkurenčních vícevrstvých palubek. Ty jsou oproti masivům stálejší a odolnější vůči působení vlhkosti i kolísajícím teplotám. Navíc disponují zámkovým spojem, který pokládku usnadňuje a zrychluje. Upozornit bychom měli také na fakt, že i vícevrstvá palubka umí věrohodně působit dojmem masivu, především rustikální dekory jsou tohoto tvrzení důkazem.

Dřevo obecně je ve srovnání s lamináty měkčí a náchylnější na mechanické poškození, na druhou stranu však nabízí kvalitnější způsob oprav.

Lakované i olejované dekory dokážou šikovní podlaháři opravit k nerozeznání od originálu. Velkou předností je hřejivá vlastnost dřeva, i když v místnosti nemáte zabudované podlahové vytápění, budete mít od nohou příjemný pocit. Vícevrstvé podlahy lze, až na výjimky, bez obav umístit i na instalované topení. Jedinou nevýhodou je působení vlhkosti a vody, se kterou ani dřevěné podlahy příliš nekamarádí. Dojde-li k nehodě a k přímému dlouhodobějšímu kontaktu podlahy s větším objemem vody, i dřevo ji nasákne. Oproti laminátům je však mnohem vyšší pravděpodobnost, že po vyschnutí se dřevěná krytina vrátí do původního stavu. Hrozícím rizikem je také začernání hran u světlejších dekorů.

Umělý vinyl hraje prim

Do třetice se zastavme u materiálu, který je praktický, odolný a nově zpracovaný do takové užitné podoby, že si i přes svůj umělý charakter získává stále více příznivců. Vinylové krytiny jsou na dotek teplejší než laminátové podlahy, v odolnosti před mechanickým poškozením a vlhkostí nemají konkurenci, stačí jim snadná údržba, nabídka dekorů je věrohodná a překvapivá. Vybírat můžete z lepených dílců i z palubek se zámkovým spojem, které se pokládají plovoucím způsobem. Dekory imitují přírodní materiály jako dřevo, kámen či mramor, k dispozici jsou však nově také vzory dlažby. Proč tedy volit studenou keramickou dlažbu, když můžete mít teplejší a z hlediska údržby a užívání perspektivnější vinyl?! Jeho výhodou je i dobrá prostupnost teplat a kompatibilita s podlahovým vytápěním.

Závěrem několik slov pana Milana Mrkáčka, vedoucího regionálního prodeje firmy, specializující se na podlahy a parkety.

Lídrem pro tento typ prostor je jednoznačně krytina vinylová. Laminátové i dřevěné podlahy jsou v prostorách kuchyní vystavené mechanickému poškození, vůči němuž mají navrch ty laminátové. S ošetřením je tomu již naopak, lamináty jen velmi těžko opravíte tak, aby byly k nerozeznání od původní nepoškozené verze. Dále oběma typům krytin jim hrozí přímý kontakt s vodou, přičemž tolik nevadí kapající voda například při vaření či utírání nádobí, mnohem větší škody způsobí nehoda s rozbitou ledničkou či myčkou, ze kterých může vytéci voda. Tato rizika však nejsou natolik velká, abychom měli důvod laminátovédřevěné krytiny z pokládky do kuchynízcela vyloučit. Je však třeba dbát o zvýšenou péči a údržbu a připravit se na hrozící rizika.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Jinak je tomu v prostředí koupelen, kam umístění tradičních laminátových a dřevěných podlah obecně zákazníkům i dle pokynů výrobců nedoporučujeme. Pokud však zákazník na laminátové či dřevěné podlaze do koupelny trvá, pak bychom mu doporučili držet se několika zásad. U laminátových podlah shánět a volit produkt se speciálně ošetřenou nosnou HDF deskou vůči působení vlhkosti, ošetřeny bývají i hrany krytiny. Často se setkáte s tzv. Aqua Protect ochranou, taková podlaha má o polovinu nižší nasákavost než klasická laminátová krytina. U dřevěných podlah je třeba krytinu celoplošně přilepit k podkladu. Řešením je i volba exotických dřevin, které jsou vůči vlhkosti odolnější. Přednost určitě dejte povrchové úpravě lakem.

Dále doporučujeme zamezit výskytu nahromaděné páry (např. při napuštění horké vody do vany a domácím „saunování“) a dokonale zaizolovat obvodové lišty, čímž se zabrání průniku po stěnách se srážející a stékající vlhkosti/vody pod podlahu. Znovu je třeba zdůraznit, že jak laminátové, tak dřevěné podlahy prioritně nejsou do těchto vlhkých prostor vhodné. Z praxe však máme zkušenosti se spokojeným užíváním dřevěné podlahy Kährs právě v koupelně. Nezbývá než nechat na zákazníkovi, zdali existující a výše popsaná rizika hodlá podstoupit. Úplným závěrem bych se ještě rád vrátil k vinylům, které do koupelny doporučit bezesporu můžeme. Jen je třeba si dát pozor při domácím barvení vlasů, barvy na vlasy jsou výrazně agresivní a mohlo by dojít k poškození ochranné polyuretanové vrstvy vinylových krytin. Řešení přináší produkt Anticolor od Dr. Schutze, kterým v těchto domácnostech doporučujeme vinylovou krytinu ihned po pokládce ošetřit.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Text: Redakce
Foto: kpp.cz

2.8.2013 1:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist