Jak vybrat osvětlení podle Feng šuej

Na stránkách magazínu Living.cz jsme se problematice Feng šuej věnovali již několikrát. Pravdou zůstává, že spousta pouček a pravidel z této staré čínské nauky, má obecnou, ověřenou platnost a některé závěry feng šuej bychom našli v běžné praxi architektů po celém světě. A jak si vybrat a používat správné osvětlení?

Zjednodušíme-li vše na maximálně možné minimum a terminologicky přizpůsobíme dnešku, pak by nám v případě řešení osvětlené s pomocí nauky feng šuej mělo jít o vytvoření harmonického a tedy i bezpečného prostředí. Jedním z hlavních východisek nauky je pravidelnost a symetrie. Z toho vyplívá první poučka pro osvětelní.

1.

světlo umisťujeme pokud možno vždy na střed místnosti. Pokud bychom chtěli být důslední, pak v případě, kdy místnost je zcela nepravidelná, měli bychom se světly pokusit její nepravidelnost „napravit“ a to např. umístěním světel mimo tuto místnost tak, aby pak většina obvodových stěn místnosti směřovala právě k tomuto světlu a společně s ním pak rýsovala pravidelný půdorys (viz obrázek pod článkem)

Velká fotogalerie moderního osvětlení

S tímto pravidel také přichází úvaha (nejen v rámci feng šuej) o harmonii čísla 5, které můžeme použít i navrhování osvětlení. Toto číslo má v jistém smyslu svůj střed a ideálního stavu vyvážení se dosahuje prací právě s pěti prvky, mající ve středu právě onen pátý element.

TIP:
Zkuste tedy např. lustr s pěti zdroji (žárovkami) a do středu lustru zavěšte nějaký malý, vám milý předmět, např. kamínek pro štěstí.

Dále platí, že ostré hrany nábytku a jakýchkoliv jiných zařizovacích předmětů, a tedy i světel, by neměly směřovat a „ukazovat“ na člověka. Ostré hrany jsou podle feng šuej něco jako ostré hroty šípů, které by tak mohly člověka nepříjemně ohrožovat.

2.

rozhodně také platí, že případné ostré hrany lustru či jiného svítidla  a osvětleníé by neměly směřovat k člověku, ale např. směrem ke stropu či jinam. Lépe je ale zcela se těchto hran vyvarovat.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie


Současně je skutečností, že lidé se necítí dobře, pokud jim na hlavou spočívá těžký předmět. Mysl člověka se automaticky brání proti případnému ohrožení a vlastně tím nebezpečí zřícení předmětu přivolává.

3.

rozhodnete-li se pro velký a tedy těžký lustr, pak byste pod ním neměli mít stůl, pohovku, ani křeslo a už vůbec ne postel. Nad postel patří lehké a kulaté svítidlo.

Další inspirace pro feng šuej ve článku Ložnice Feng – šuej: jednoduše, jasně, stručně

Red.
Foto archiv redakce

11.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist