Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku

Pracovní desky v kuchyni patří k tomu druhu zařízení, které by mělo vydržet co nejdéle. Jejich funkčnost, odolnost proti opotřebení, ale také estetická stránka jsou záležitosti, které nás při jejich výběru zajímají nejvíce. Další požadavek je jejich snadná údržba. Dnes se tedy pokusíme, poradit vám s jejich výběrem.

Standardní výška pro umístění kuchyňského pracovního stolu je 90 cm, vhodná šířka 60 cm. Avšak pokud hovoříme o ideální kuchyni, měla by výška pracovní plochy odpovídat vašim tělesným proporcím. Při plánování kuchyně je velmi důležité myslet na to, že mimořádně velcí nebo malí lidé by měli mít pracovní desky uzpůsobené své výšce.

Pracovní deska, na níž připravujete pokrmy, by měla sahat 5 až 10 cm pod váš ohnutý loket, hrana dřezu by pak měla být ještě o 5 cm níže. Nejníže by měla být plocha, na které používáte spotřebiče, tedy o 17 až 25 níž než dosahuje váš ohnutý loket. Pro válení těsta se doporučuje mít ještě jednu desku, umístěnou nejníže.

Mezi materiály, ze kterých se dnes běžně vyrábějí kuchyňské pracovní desky, řadíme: laminát, žulu, mramor a vápenec, beton, teraco, nerezavějící ocel, obkladačky, kámen a dřevo.

Vrchol odolnosti představují desky ze žuly. K dostání jsou s ostrými, ale i zaoblenými rohy. Žula je materiál neporézní, takže odolává kyselinám, teplu i otiskům. Na leštěném žulovém povrchu otisky ale vidět jsou, je lepší, zvolit tedy povrch vybroušený. Pořizovací cena žulové kuchyňské desky je však vysoká.

Mramor patří také ke tvrdým materiálům, je studený, ale nikoli tak trvanlivý, jako žula. Mramor, stejně jako vápenec, jsou materiály porézní, je tedy třeba ošetřit je penetračním nátěrem. Mramor je zárukou elegance, vápenec zase vyhovuje moderním stylům kuchyní. Jeho výhodou je, že se objevuje v celé řadě barev.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Jestliže neznáte teraco, prozradíme vám, že se jedná o směs z úlomků žuly, mramoru, kamenů anebo skla v barevné cementové desce. Povrch tohoto materiálu je pak následně leštěn. Tyto typy desek se obvykle vyrábějí na zakázku. Jako pracovní plochy jsou tyto materiály hodnoceny dobře – jsou vodotěsné a odolné.  Po roce je však nutné zopakovat jejich povrchovou úpravu. Nevýhodou je, že každý křehký předmět po dopadu na tuto desku, praskne. Navíc jejich vzory podléhají módě.

Ten, kdo si zamiloval průmyslový vzhled své kuchyně, bude si jistě chtít pořídit kuchyňskou pracovní desku z betonu. Betonový povrch je však nutné tmelit a leštit. Pokud jeho zatmelení není provedeno odborně, snadno se znečistí. K nevýhodám patří štěpivost betonu a k výhodám masivnost povrchu bez spár.

Mezi nejoblíbenější materiály na výrobu pracovních desek patří lamináty. Jsou k dostání v nepřeberné škále barev. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, teplovzdornost, odolnost proti vodě, snadná údržba. Má však velkou nevýhodu v tom, že škrábance na něm vytvářejí neodstranitelná poškození.  Kvalita tohoto povrchu se na rozdíl od ostatních materiálů s časem výrazně zhoršuje.

Co se obkladaček týče, na pracovní kuchyňské desky volte buď glazované, nebo plně slinuté obkladačky. Jejich nevýhodou je křehkost, výhodou tvrdost. Cena je příznivá. K výhodám patří také jejich trvanlivost, vodotěsnost a odolnost vůči znečištění.

Materiálem pro pracovní desky téměř dokonalým je nerezavějící ocel. Není náročná na údržbu, nemusíme se bát na ni odložit vřelé nádobí ze sporáku.  Je však třeba upozornit na hlučnost práce na tomto povrchu, navíc se snadno poškrábe a jsou na něm vidět stopy prstů i vody. Cena taktéž není zanedbatelná.

Nakonec jsme si nechali dřevo, vytváří v domácnosti pocit útulna, tepla a hodí se téměř k jakémukoli kuchyňskému stylu. Dřevo je také velmi hezké, tudíž pracovní desky z tvrdého dřeva jsou velmi oblíbené.  Zde je však nasnadě, že odložení hrnce sundaného z plotny může pro dřevenou kuchyňskou desku znamenat trvalé poškození. Náchylné je i k pořezání nožem. Cena nemusí být až tak vysoká, ale před začátkem používání takovéto dřevěné pracovní desky je třeba provést ještě její ošetření uzavíracím nátěrem.

Pracovní deska – jaký materiál je pro vás nejlepší? tak zní název našeho dalšího článku, který vám s výběrem správné pracovní desky do kuchyně může pomoci.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: netinterior.net, modern-decors.com, coroflot.com, designshuffle.com, thekitchendirectory.co.uk, blancobydesign.com, tileartcenter.com, cambridgeconcreteworks.com, axiomcom.com

7.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist