Jak vybrat dokonalý rám pro vaše umění?

Víte, jakou práci dá výroba rámu jako takového, jak důležitým prvkem interiéru je a jak dlouho se na něj budete dívat? A vy byste si ho měli vybrat během pár minut? Zadržte a k výběru tak důležitého doplňku přistupujte s citem a rozvahou.

Naneštěstí hodně lidí je právě taková. Vy byste ale měli raději dát najevo znalost, inteligenci i míru vkusu. Proč? Odborníci na rámování se totiž shodují, že právě nevhodně zvolený rám je to největší neštěstí. Petr Matějíček ze společnosti Frame-it.cz dokonce vysvětluje: „Snad bych raději viděl obraz bez rámu, než s nevhodně zvolenou variantou, díky které dílo zanikne. Výběr rámu je poměrně složitá disciplína, a rámy samozřejmě nejsou zadarmo, pokud si zákazník není jistý, měl by si nechat poradit. Aby své volby nelitoval a nezískal třeba pocit, že koupě rámu byla tou nejhorší investicí v jeho životě. To se mu nestane, pokud dorazí k nám.“

Chybou podle odborníka je, pokud se snažíte za každou cenu, aby rám opticky kopíroval další vybavení bytu. Jako byste se snažili, aby rámy byly za každou cenu černé, protože stejným odstínem máte potaženou sedací soupravu. Podobné ladění k dokonalosti totiž podle odborníka nikdy nefunguje.

„Snaha vybírat rám podobný interiérovým doplňkům ze všeho nejvíce svědčí o nedostatku představivosti a vkusu. Rám musí ladit, ale nesmí být stejný jako interiér. Trochu mi tahle snaha vždy připomíná scénu z české komedie „…jestli budete chtít trefit ten okap, ještě mi trocha té zelené zbyla…“ vysvětluje Matějíček. A dodává, že nejraději je, pokud si klient udělá čas, nafotí si místnost, kam by měl být objekt umístěn, případně si pozve designéra do bytu na konzultaci a společně se pak sejdou v galerii, kde mu je odborník schopen vybrat několik rámů, které budou slušet jak fotografii, malbě apod., ale také celému prostoru. A zůstane tím, čím je. Viditelným uměleckým dílem, který prostor zdobí a pozvedá na jinou úroveň. Nikoli jen doplňuje.

Trocha teorie: Tradičním důvodem, proč se obrazy rámují je to, že mají obraz nejen chránit, ale rovněž jej musí opticky oddělit od okolního světa a podpořit jeho sdělení a krásu. Nevhodně vybraný rám obrazu nijak nepomáhá, jen tam je.  Rám musí být v harmonii s tím, co je uvnitř, je to pak svébytný celek, který se v interiéru dokáže prosadit a nemusí tak za každou cenu ladit s barvou kličky oken.

Při výběru rámu je spíše důležité sladit vše s vaší osobností, než s vaším interiérem. Žádné rámování totiž není to „nejlepší“. Výběr rámu není objektivní disciplína a každý bude zvolenou variantu vnímat jinak. Není proto možné říci, že některý způsob rámování je lepší a jiný horší. Každá kombinace, rámu, pasparty, velikostí rámu apod. zdůrazní jiné aspekty obrazu a dá jim jiný náboj. Zatímco někdo dá přednost klasické kombinaci s rámem v barvě dřeva, někdo jiný by ke stejnému obrazu zvolil bílý lesklý rám a pro někoho jiného by nejkrásnějším byl moderní ornamentální rám.

Totéž platí nejen pro tvar a barvu rámu, ale i pro jeho velikost, povrchové pracování a samozřejmě i pro výběr pasparty, která má neuvěřitelnou sílu zcela změnit náladu a vyznění obrazu. „Hlavním problémem je, že zákazníci by si dokázali správně vybrat, ale vlastně vůbec netuší, z čeho je možné vybírat. To je proto ve skutečnosti hlavní prací vašeho rámaře – vidět možnosti, nabídnout více rozdílných variant, které jsou všechny dobré, a vy si vyberete pouze tu, která je vašemu srdci nejbližší.“

Tipy Petra Matějíčka, majitele společnosti Frame-it.cz, na co při výběru rámu myslet:

  • Nechte si poradit od architekta, či odborného poradce ohledně celkového vyznění díla.
  • Určete si, kolik jste ochotní investovat. Byli byste smutní, kdybyste vybrali nádherný rám a nakonec zjistili, že je dražší, než jste vlastně ochotní zaplatit.
  • Zbytečně ale nešetřete, krásné a kvalitní rámy bývají samozřejmě dražší, než rámy, které moc parády neudělají.
  • Nechte si na výběr dostatek času. Pokud se budete rozhodovat v poklusu mezi schůzkami či dalšími povinnostmi, mohla byste být nespokojení.
  • I když budete mít o rámu poměrně jasnou představu, nechte si ukázat další alternativy. Třeba si nakonec vyberete variantu, která by vás dříve vůbec nenapadla.
  • Pamatujte, že vhodný rám dokáže obyčejný obraz povýšit na umělecké dílo a naopak nevhodný rám z uměleckého díla udělá bezvýznamnou věc.
  • Nelaďte rám za každou cenu k interiéru, ale především k obrazu, který rámujete a k vaší osobnosti.
  • Nebojte se použit širší rámy, než jste původně měli v úmyslu. Právě příliš úzké rámy a příliš úzké pasparty jsou nejčastější chybou, které se lidé dopouštějí.

Klasik jednou prohlásil, že obraz bez rámu je jako nahá nevěsta. Pro někoho možná svůdná představa, pro jiného smutný fakt. Do jaké skupiny patříte vy?

Komerční prezentace

1.2.2016 12:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist